Rada Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne – Postępowania doktorskie
AKTY PRAWNE:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz. 1668)
Uchwała Nr 2059 Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 23 września 2019 r. w sprawie określenia trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora
Zarządzenie nr 29/XV R/2020 Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2020 r. w sprawie opłat za przeprowadzenie przewodu doktorskiego oraz postępowania habilitacyjnego
Kryteria ubiegania się o stopień naukowy doktora:
Stopień doktora nadaje się osobie, która:
-
Posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub posiada dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub art. 327 ust. 2, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała.
-
Uzyskała efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, przy czym efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.
-
Posiada w dorobku co najmniej:
-
1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, lub
-
1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii, lub
-
dzieło artystyczne o istotnym znaczeniu.
Art. 186 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. 2018 poz. 1668)
Rozprawa doktorska powinna zawierać:
-
Rozprawa doktorska prezentuje ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w dyscyplinie albo dyscyplinach oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej lub artystycznej.
-
Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej albo oryginalne dokonanie artystyczne.
-
Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.
-
Do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim.
Art. 187 ust. 1, 2, 3, 4 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. 2018 poz. 1668)
Od wyznaczenia promotora lub promotorów do wszczęcia postępowania o nadanie stopnia doktora nie powinno upłynąć więcej niż 5 lat.
§ 5 Uchwały Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nr 2059 z dnia 23 września 2019 r. w sprawie określenia trybu postepowania w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytuły profesora
Wskazówki dla kandydatów do nadania stopnia doktora poza Szkołą Doktorską:
I etap wybór promotora/promotorów
Art. 217 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. 2016 poz. 1668) oraz art. 179 ust. 7 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1669)
Wymagane dokumenty:
-
Wniosek o wyznaczenie promotora/promotorów/promotora pomocniczego.
-
Opinia promotora/promotorów.
-
Wykaz prac naukowych podpisanych przez Bibliotekę UMW.
-
CV podpisane przez kandydata.
-
Kopia dokumentu stwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego (np. magistra, dyplom lekarza), oryginał do wglądu.
-
Zgoda Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu na przeprowadzenie badań dotyczących rozprawy doktorskiej (wniosek zainteresowany składa w sekretariacie Prorektora ds. Nauki, wnioski do pobrania: www.umed.wroc.pl/bioetyka) lub oświadczenie, że taka zgoda nie jest potrzebna – potwierdzone przez osobę/osoby proponowane do pełnienia funkcji promotora/promotorów oraz kandydata.
-
Prezentacja sylwetki doktoranta i tez rozprawy doktorskiej w formacie A4, podpisana przez promotora/promotorów/promotora pomocniczego i kandydata.
-
Aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu lub o studiach doktoranckich.
-
Kopia certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem, poświadczające znajomość języka nowożytnego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2, oryginał do wglądu.
W przypadku osób ubiegających się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym dodatkowo:
-
Oświadczenie o podmiocie finansującym postępowanie - jeżeli podmiotem finansującym postępowania nie jest Kandydat, do wniosku należy dołączyć zobowiązanie tego podmiotu do pokrycia kosztów postępowania.
Opłaty za postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora nie pobiera się od Kandydata, który ukończył kształcenie w Szkole Doktorskiej oraz nauczyciela akademickiego zatrudnionego w UMW.
§ 8 Uchwały Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nr 2059 z dnia 23 września 2019 r. w sprawie określenia trybu postepowania w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytuły profesora
Wraz z wnioskiem o wyznaczenie promotora/promotorów/promotora pomocniczego w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora kandydat może przedstawić:
Wniosek o wyrażenie zgody na przedstawienie rozprawy doktorskiej w języku innym niż język polski.
II etap – złożenie rozprawy doktorskiej i nadanie stopnia
1. Złożenie przez doktoranta w Biurze Rady Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne, po przygotowaniu rozprawy doktorskiej, następujących dokumentów:
- wniosku o nadanie stopnia doktora (zał. nr 1A),
- 5 egzemplarzy wydrukowanej pracy doktorskiej - w tym: 4 egzemplarze w twardej oprawie, drukowane jednostronnie i 1 egz. w oprawie miękkiej, drukowany dwustronnie sprawdzony przez promotora z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (rozprawę doktorską do JSA wprowadza pracownik Biura Rady Dyscypliny). W rozprawie doktorskiej musi być zawarte streszczenie rozprawy doktorskiej w języku polskim i angielskim, w przypadku gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną zamiast streszczenia dołącza się opis w języku polskim i angielskim.
Zgodnie z zarządzeniem nr 79/XV R/2015 Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dnia 30 października 2015 r. wprowadza się jednolitą szatę graficzną okładki dla rozpraw doktorskich opartych na zbiorze artykułów (rozprawa doktorska z cyklu prac), generator okładki znajduje się https://www.umw.edu.pl/siw/okladka-doktorat
- 2 płyty CD z nagraną pracą doktorską (plik WORD – dla monografii, plik PDF – dla pracy z cyklu prac) oraz streszczeniem rozprawy w języku polskim i angielskim w jednym pliku WORD,
- w przypadku gdy rozprawę doktorską stanowi część pracy zbiorowej, kandydat przedkłada oświadczenia wszystkich jej współautorów określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie (zal_nr_1_oswiadczenie) - oświadczenia potwierdza podpisem promotor,
- pozytywną opinię promotora/promotorów wraz z protokołem oceny oryginalności pracy (zal_nr_2_protokol_oryginalnosci),
- oświadczenie Kandydata o samodzielnym przygotowaniu rozprawy doktorskiej (zal_nr_3_oswiadczenie_samodzielnosc), jeśli rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną - również o samodzielnym przygotowaniu jej opisu,
- wykaz publikacji potwierdzony przez pracownika Biblioteki UMW,
- pismo do Przewodniczącego Rady Dyscypliny z prośbą o wyznaczenie trzech recenzentów (powołanie recenzentów),
- pismo do Przewodniczącego Rady Dyscypliny z prośbą o powołanie Komisji Doktorskiej oraz Komisji Egzaminacyjnej (powołanie Komisji),
- wydrukowany 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, lub 1 monografia naukowa wydana przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii.
(art. 186 ust. 1 pkt. 3 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce).
- aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu lub o studiach doktoranckich.
2. Powołanie przez Radę Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne Komisji Egzaminacyjnej.
(§ 18 Uchwały Nr 2059 Senatu UMW z dnia 23 września 2019 r. ze zm.)
3. Posiedzenie Komisji Egzaminacyjnej - weryfikacja efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK i dorobku naukowego zgodnie z Ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.
4. Powołanie przez Radę Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne 3 recenzentów (§ 16 Uchwały Nr 2059 Senatu UMW z dnia 23 września 2019 r. ze zm.) oraz Komisji Doktorskiej (§ 13 Uchwały Nr 2059 Senatu UMW z dnia 23 września 2019 r. ze zm.).
5. Wysyłka rozprawy doktorskiej do 3 recenzentów.
6. Posiedzenie Komisji Egzaminacyjnej - egzamin z zakresu tematyki rozprawy doktorskiej - po wpłynięciu co najmniej dwóch pozytywnych recenzji (§ 20 Uchwały Nr 2059 Senatu UMW z dnia 23 września 2019 r. ze zm.).
7. I posiedzenie Komisji Doktorskiej - uchwała o dopuszczeniu do obrony rozprawy doktorskiej.
(§ 23 Uchwały Nr 2059 Senatu UMW z dnia 23 września 2019 r. ze zm.)
8. II posiedzenie Komisji Doktorskiej - obrona rozprawy doktorskiej.
9. Podjęcie przez Radę Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne uchwały o nadaniu stopnia doktora.