Tematyka jaskry zdominowała kolejny Zjazd Okulistów Polskich. Tym razem odbywał się on we Wrocławiu. Program był tak obfity i zróżnicowany, że uczestnicy mieli duże problemy z wyborem pomiędzy poszczególnymi sesjami.
XLVII Zjazd Okulistów Polskich – oficjalny Kongres Polskiego Towarzystwa Okulistycznego odbył się w dniach 16-18 czerwca 2016 we Wrocławiu. 1400 specjalistów zjechało do historycznej Hali Stulecia. W jego trakcie wyłoniono nowe władze. Na czele Zarządu PTO stanęła prof. Iwona Grabska- Liberek.
Przewodniczącą Komitetu Naukowego i Organizacyjnego była profesor Marta Misiuk- Hojło, a nad koordynacją całości czuwało Biuro Inspire Congress z niezawodną dyrektor Elżbietą Bielińską.
Program Zjazdu obfitował w liczne kursy. Dotyczyły one m.in. szeroko rozumianej problematyki jaskrowej, chorób rogówki oraz zabiegów chirurgicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje dotyczące nowoczesnej diagnostyki (np.AngioOCT) oraz technik zabiegowych w różnych rodzajach zaćmy.
Problematyka jaskry oraz zaćmy zdominowała tematykę zjazdu, warto jednak odnotować interesujące wystąpienia w sesjach siatkówkowych, rogówkowych oraz poświęconych traumatologii.
Jak zwykle zainteresowaniem cieszyły się trudne tematy dotyczące onkologii okulistycznej. Wszystkie prace przedstawione na sympozjum, zarówno dotyczące diagnostyki, jak i różnych form terapii, były bardzo interesujące, a największym problemem był wybór wykładu, ponieważ toczyły się one równolegle na wielu salach.
Oprócz sesji głównych referaty wygłaszały także pielęgniarki, a ponadto można się było zapoznać z całym spektrum tematów prezentowanych w sesji plakatowej oraz na sesjach satelitarnych.
W jednej z nich uczestniczył Jacek Santorski- profesor honorowy Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Tematem wykładu była inspirująca komunikacja z pacjentem - emocje i wyzwania w gabinecie lekarza okulisty.
XLVII Zjazd Okulistów Polskich, w osobach wykładowców, pokazał, że okulistyka w Polsce reprezentuje wysoki, europejski poziom. Jednocześnie wiele interdyscyplinarnych prac wskazuje na konieczność współdziałania ze sobą różnych ośrodków, ponieważ tylko kompleksowe podejście warunkuje powodzenie diagnostyki i terapii, czego najbardziej dobitnym przykładem są prezentacje dotyczące zagadnień onkologicznych.
Goście - poza wrażeniami naukowymi - zabrali z Wrocławia także wspomnienia kulturalne - mieli bowiem możliwość skorzystać z atrakcji organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.