Wrocławskie Dni Cytologiczne

"Cytologia wczoraj dziś i jutro" była tematem przewodnim kolejnego wrocławskiego spotkania patologów i cytomorfologów. Nad problemami onkologicznej diagnostyki cytologicznej debatowali międzynarodowi specjaliści.

Pierwszy dzień konferencji dedykowany był cytopatologom. Tematyka dyskusji dotyczyła cytodiagnostyki nowotworów płuc, tarczycy, gruczołu piersiowego, ślinianek czy tkanek łącznych. Mówiono też o  zastosowaniu badań immunohistochemicznych oraz molekularnych w diagnostyce cytologicznej. Kolejny dzień  poświęcony był cytodiagnostyce i skriningowi raka szyjki macicy. W czasie obrad podsumowano między innymi program przesiewowy raka szyjki macicy za rok 2012 - 2013. 

Warto podkreślić, że we Wrocławskich Dniach Cytologicznych wzięli udział wybitni specjaliści z Polski i Europy, między innymi: prof. Maria Chosia ze Szczecina, prof. Włodzimierz Olszewski z Centrum Onkologii w Warszawie. Obecni byli też prof. Jerzy Klijanienko z Instytutu Curie w Paryżu, prof. Henryk Domański reprezentujący Instytut Patologii Lund, dr Jan Faryna z Zakładu Patomorfologii CMKP  z Warszawy, prof. Dariusz Lange z gliwickiego Instytutu Onkologii oraz prof. Stanisław Sporny z Katedry Patomorfologii w Łodzi. 

Po zakończeniu konferencji odbyło się posiedzenie grupy ekspertów przy Ministrze Zdrowia ds. specjalizacji z cytomorfologii klinicznej, w czasie którego przyjęto harmonogram pracy zmierzającej do opracowania znowelizowanego programu tej specjalizacji.

Przed 2004 rokiem sympozja Sekcji Cytologii Klinicznej Polskiego Towarzystwa Patologów odbywały się w różnych ośrodkach w kraju, w tym czterokrotnie były one organizowane przez Oddział Wrocławski PTP (we Wrocławiu, Książu i dwukrotnie w Karpaczu). W 2004 roku Oddział Wrocławski zorganizował Ogólnopolski Zjazd Polskiego Towarzystwa Patologów w Hotelu Jana Pawła II. Wtedy też zapadła decyzja o corocznych spotkaniach cytopatologów i cytomorfologów w tym właśnie miejscu.