Dokonali niemożliwego - tak kapituła uzasadniała przyznanie tytułu Lekarze Rynku Zdrowia zespołowi doc. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza. Nagrodzone zostało także powstanie Przylądka Nadziei.
Nagrody - Portrety Polskiej Medycyny - wręczono już po raz 10. w czasie Gali Forum Rynku Zdrowia. Uniwersytet Medyczny nagrodzony został tym razem aż w dwóch kategoriach.
• Wydarzenie Rynku Zdrowia
Otwarcie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu.
Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu powstała dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Zebranie środków na budowę kliniki to przykład skutecznego połączenia funduszy unijnych i Ministerstwa Zdrowia oraz społecznej ofiarności. Prof. Alicja Chybicka wraz z Fundacją konsekwentnie i skutecznie zabiegała o przeniesienie klinki onkologii i hematologii dziecięcej z ponad 100-letniej siedziby. Portret przyznajemy za konsekwencję w dążeniu do celu. Fundraising na wzorcowym poziomie.
Portret w tej kategorii odebrała prof. Alicja Chybicka, senator, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
• Lekarze Rynku Zdrowia:
Prof. Włodzimierz Jarmundowicz, Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Dr hab. Paweł Tabakow, Katedra i Klinika Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i doc. Pawła Tabakowa Zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Brytyjski profesor Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który ponad 20 lat temu odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: „To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu."
Za rynekzdrowia.pl
Warto podkreślić, że równorzędne wyróżnienie w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia także powędrowało do Wrocławia. Doceniono oddanie do użytku nowego szpitala wojewódzkiego na Stabłowicach.
Pełną listę wyróżnionych znaleźć można na stronie.