W związku z realizacją kolejnej edycji Studenckiego Programu Stypendialnego dla doktorantów, przypominamy, że na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego (http://wca.wroc.pl/artykuly/1214/Studencki-program-stypendialny---intern...) w pierwszym tygodniu czerwca dostępna będzie aplikacja, za pośrednictwem której doktoranci będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium. Aplikacja czynna będzie w terminie do 30 czerwca 2015 r.
Stypendia ustanowione przez Prezydenta i Radę Miejską Wrocławia przyznawane są w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego, którego zasady określa Uchwała nr LV/1693/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 14 października 2010 r. z późn. zm.
Zasadniczym kryterium przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu nowych stypendiów studentom studiów III stopnia na uczelniach publicznych i niepublicznych oraz w placówkach naukowych prowadzących studia doktoranckie są wybitne osiągnięcia doktoranta w dziedzinach wiedzy, odpowiadających pięciu kategoriom stypendialnym:
1) Stypendium im. Ludwika Hirszfelda: w zakresie nauk biologicznych i medycznych;
2) Stypendium im. Hugona Steinhausa: w zakresie nauk matematycznych;
3) Stypendium im. Maxa Borna: w zakresie nauk fizycznych i chemicznych.
4) Stypendium im. Wincentego Stysia: w zakresie nauk społecznych i humanistycznych
5) Stypendium im. Jerzego Grotowskiego: w zakresie sztuki
Stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie może być udzielone doktorantowi tylko jeden raz w ciągu studiów, na okres 9 miesięcy.
Temat stypendiów to bardzo ważne zagadnienie. Od wielu lat wspieramy młode i zdolne osoby. Robimy to po cichu, ale bardzo skutecznie – tłumaczy prof. Tadeusz Luty, doradca prezydenta ds. współpracy z uczelniami wyższymi. Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, które 10 lat temu wspierało uczniów klas maturalnych, którzy zdawali matematykę na maturze. Już wtedy wiedzieliśmy, że watro pomagać młodym i utalentowanym – wyjaśnia prof. Luty.