XV Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego we Wrocławiu

Przeszło stu specjalistów z całej Polski weźmie udział w XV Kongresie Polskiego Towarzystwa Angiologicznego we Wrocławiu. Współorganizatorem wydarzenia jest Katedra i Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii UMW. 
 

Spotkanie zaplanowano w dniach  25-27 sierpnia br.

- Powikłania naczyniowe po infekcji SARS-Cov-2, postępy w leczeniu tętniaków aorty brzusznej i piersiowej, rzadkie choroby naczyń – to tylko niektóre z tematów, o których będziemy dyskutować – mówi prof. dr hab. Andrzej Szuba, prezes PTA i kierownik Katedry i Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii UMW.

Podejmiemy najważniejsze i najbardziej aktualne tematy z zakresu chorób naczyń, dyskutując o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach czy metodach diagnostycznych.  Jak zwykle podczas spotkań angiologów, nie może zabraknąć problematyki nadmiernej liczby amputacji nóg z powodu niedokrwienia kończyn.  W Polsce bijemy po tym względem niechlubne rekordy i niewiele się tu zmienia od lat, mimo postępów w diagnostyce i metodach leczenia. Wciąż bardziej się „opłaca” amputować kończynę niż zapobiec temu, wdrażając zawczasu odpowiednie leczenie. To ogromny problem medyczny, ale także społeczny. I jeśli nic się nie zmieni, będzie narastał. Główną przyczyną amputacji kończyn (zwłaszcza poniżej kolana) pozostają bowiem powikłania cukrzycy, a przypadków tej choroby mamy coraz więcej.

Kongresy PTA organizowane są co dwa lata, ale w 2020 r. z powodu pandemii spotkanie zorganizowano wirtualnie. W tym roku organizatorzy zapraszają do Centrum Konferencyjnego Hotelu IBIS Styles Centrum Wrocław. Uroczyste otwarcie już w czwartek 25 sierpnia br. o godz. 12.45.  Wstęp dla pracowników i studentów  Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dla pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest bezpłatny.

Więcej szczegółów oraz program naukowy jest dostępny na stronie Kongresu: https://kongrespta2022.pl