Profesura NAWA - nabór wniosków

Przypominamy o naborze wniosków do tegorocznej edycji programu Profesura NAWA. Polskie uczelnie mogą otrzymać dofinansowanie na realizację projektu odpowiadającego na wyzwania cywilizacyjne, o dużym znaczeniu w skali globalnej.

Celem Programu jest wspieranie najwyższej jakości działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej, prowadzonej przez polskie jednostki akademickie i naukowe poprzez włączenie w te działania zagranicznych naukowców światowej klasy z nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz rolniczych.

Program skierowany jest do instytucji polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki – to bezpośrednio one składają wniosek. Uczelnie i instytuty mogą zatrudnić najlepszych zagranicznych naukowców, którzy poprowadzą projekty odpowiadające na wyzwania cywilizacyjne, o dużym znaczeniu w skali globalnej. Stworzenie zespołu badawczego pod kierownictwem światowej klasy naukowca jest niepowtarzalną szansą na wykorzystanie i rozwinięcie potencjału naukowego instytucji zatrudniającej, zaprezentowanie własnych osiągnięć i zwiększenie rozpoznawalności międzynarodowej.

W ramach programu możliwe będzie zatrudnienie na okres 36-48 miesięcy naukowców o wybitnym dorobku międzynarodowym, pochodzących z różnych krajów na świecie, oraz stworzenie dla nich grupy projektowej.
Program przewiduje również możliwość uwzględnienia kosztów badań naukowych z zakresu badań podstawowych (tzw. Komponent badawczy), finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki, lub uwzględnienia środków na adaptację i organizację miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Zachęcamy do złożenia wniosku o udział w programie. Termin mija 23 maja br.

Szczegółowe informacje dostępne są w ogłoszeniu o naborze wniosków: https://nawa.gov.pl/naukowcy/profesura-goscinna-nawa/ogloszenie

Nagranie z webinarium nt. tegorocznej edycji oraz FAQ: https://nawa.gov.pl/naukowcy/profesura-goscinna-nawa/informacje-dla-wnioskodawcow