Po spotkaniu ze studentami i ponownym przeanalizowaniu sytuacji władze Uczelni przyjęły ostateczne stanowisko w sprawie egzaminów i zaliczeń przedmiotów w UMW w sesji zimowej 2021/2022. Prosimy o zapoznanie się z pismem.
Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem nr 275/XVI R/2021 Rektora UMW, przypominamy że na pisemny wniosek prowadzącego zajęcia, uzgodniony ze starostą roku, Dziekan danego wydziału, może wyrazić zgodę na weryfikację osiągniętych efektów uczenia się, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Dotychczasowe uzgodnienia dziekanów, podjęte w sprawie egzaminów i zaliczeń w formie zdalnej, również obowiązują.
Wytyczne Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, dotyczące egzaminów i zaliczeń przedmiotów w trybie stacjonarnym w UMW w sesji zimowej 2022 (3.02.22 r.)
PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU
1. Na egzamin lub zaliczenie może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, niezakażona SARS-CoV-2, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną takich jak: podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, duszność, zaburzenia węchu i smaku, ból gardła, bóle w klatce piersiowej, biegunka.
2. Na egzamin lub zaliczenie nie może przyjść osoba, wobec której została nałożona izolacja lub kwarantanna.
3. Każda z osób przystępujących do egzaminu poświadcza znajomość warunków przystąpienia do egzaminu podpisując stosowne oświadczenie. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 (PL), Załącznik nr 1 (ENG).
4. Za organizację egzaminu odpowiada Egzaminator/ Koordynator przedmiotu.
5. Przygotowując listy studentów oraz ich podział na grupy i rozmieszczenie w poszczególnych salach egzaminacyjnych należy przypisać konkretne grupy studentów do konkretnych sal egzaminacyjnych i poinformować o tym studentów co najmniej w przeddzień egzaminu. Sugerujemy zastosowanie kolejności alfabetycznej, np. osoby o nazwiskach na literę od A do F będą egzaminowane w sali nr 1, nazwiska na litery od G do K w Sali nr 2 itp. Warto poinformować studentów, by zgłaszali się w kolejności alfabetycznej, co upłynni proces.
6. Maksymalna liczba osób na egzaminie zależy od wielkości sali egzaminacyjnej przy założeniu, że osoby zdające zajmują co najmniej co drugie miejsce siedzące. Sugeruje się, by na salach egzaminacyjnych przyjąć nie więcej niż 50 % obłożenia sali.
7. Drzwi do sali powinny być stale uchylone, tak by umożliwić unikanie dotykania klamki przy wchodzeniu i wychodzeniu.
8. Sale egzaminacyjne, w których jest to możliwe muszą być przewietrzone bezpośrednio przed egzaminem przez około 10 minut. W salach, w których nie ma możliwości przewietrzenia (sale klimatyzowane) proponuje się otwarcie drzwi na oścież (około 20 minut).
9. Bezpośrednio przed każdym egzaminem należy zdezynfekować powierzchnie dotykowe we wszystkich salach egzaminacyjnych tj. stoliki, ławki, pulpity, blaty, klamki, włączniki świateł, poręcze itp.
10. Przed egzaminem należy wcześniej oznaczyć miejsca siedzące do zajmowania przez studentów i egzaminatorów, np. poprzez rozmieszczenie materiałów egzaminacyjnych (kart odpowiedzi itp.) lub innych widocznych oznaczeń, tak aby osoby wchodzące na salę zajmowały miejsca z zachowaniem bezpiecznego dystansu.
11. Egzaminator lub osoba przez niego wyznaczona odpowiedzialni za rozmieszczenie materiałów egzaminacyjnych (arkuszy/kart pytań/odpowiedzi oraz oświadczeń dot. potwierdzenia znajomości warunków przystąpienia do egzaminu) są zobowiązani robić to w maskach medycznych zakrywających nos i usta oraz w rękawicach, dbając o dezynfekcję rąk.
12. Osoby oczekujące na egzamin, zobowiązane są do zachowywania bezpiecznego dystansu społecznego. Zaleca się stosowanie środków ochrony indywidualnej, tj. medycznych masek zakrywających nos i usta, także na zewnątrz budynków.
13. W miarę możliwości należy zorganizować wejście do budynków i na sale egzaminacyjne dzieląc studentów na mniejsze grupy przybywające w określonych, podanych studentom do wiadomości przedziałach czasowych.
14. Jeśli w budynku istnieje taka możliwość wskazane jest, ażeby studenci wchodzili innymi drzwiami aniżeli opuszczający budynek.
15. Każda osoba wchodząca do budynku i do sali egzaminacyjnej oraz przebywająca na terenie budynków Uczelni ( także na korytarzach i w toaletach) powinna mieć założoną STALE maskę medyczną zakrywającą nos i usta, a po kontakcie z powierzchniami powszechnego kontaktu, tj. klamkami, wyłącznikami światła itp. zobowiązana jest do dezynfekcji rąk
16. Przy wejściu do sali egzaminacyjnej należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieścić informację o obowiązku korzystania z niego przez wszystkie osoby wchodzące do sali; osoby organizujące egzamin/Egzaminator są zobowiązani do dopilnowania wykonania tej czynności przez wszystkie osoby wchodzące na salę egzaminacyjną.
17. Należy korzystać z własnych przyborów do pisania. Student przystępujący do egzaminu musi być wyposażony we własne przybory do pisania.
PODCZAS EGZAMINU
18. Przed salami egzaminacyjnymi i w salach egzaminacyjnych mogą znajdować się wyłącznie studenci oczekujący na egzamin/zdający egzamin oraz Egzaminatorzy i osoby wyznaczone do organizacji i przeprowadzenia egzamin.
19. Wszystkie osoby przebywające podczas egzaminu na salach egzaminacyjnych są zobowiązane do STAŁEGO zakrywania nosa i ust maską medyczną.
20. Po rozmieszczeniu studentów na sali egzaminacyjnej należy poinformować ich, że:
PO EGZAMINIE
22. Student, który zakończył egzamin przed upływem czasu przeznaczonego na egzamin, sygnalizuje Egzaminatorowi, że jest gotowy do wyjścia poprzez podniesienie ręki do góry, bez wstawania z miejsca siedzącego. Egzaminator lub osoba przez niego wyznaczona wyraża zgodę na opuszczenie sali pod warunkiem, że nikt inny w tym czasie nie wychodzi.
23. Studenci, którzy zakończyli egzamin tuż przed upływem czasu wyznaczonego na egzamin oczekują na swoich miejscach na sygnał od Egzaminatora lub osoby przez niego wyznaczonej zezwalający na opuszczenie sali. Należy tak pokierować ruchem studentów, by zachowane zostały bezpieczne odstępy.
24.Student przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej podchodzi do miejsca wyznaczonego dla Egzaminatora i odkłada na wyznaczone miejsce materiały egzaminacyjne oraz podpisane oświadczenie dot. potwierdzenia znajomości warunków przystąpienia do egzaminu. Student, którego tożsamość nie została zweryfikowana przed wejściem na salę jest zobowiązany do okazania Egzaminatorowi lub osobie przez niego wyznaczonej legitymacji studenckiej w celu potwierdzenia jego tożsamości.
25. Studenci opuszczający sale egzaminacyjne są zobowiązani w jak najkrótszym czasie i jak najkrótszą drogą opuścić budynek.
26. Zabrania się gromadzenia studentów pod salami egzaminacyjnymi oraz w innych miejscach na terenie Uczelni.
27. Zasady weryfikacji tożsamości studenta oraz zasady opuszczania sali w odniesieniu do egzaminów ustnych i praktycznych określa Egzaminator uwzględniając obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków przeprowadzenia egzaminów.
Zdający studenci oraz osoby organizujące i przeprowadzające egzamin są zobowiązane do stosowania się do powyższych wytycznych oraz wskazań sanitarnych zawartych: w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, a także w zaleceniach i wytycznych wydanych przez GIS i przepisach zawartych w obowiązującej w Uczelni procedurze postępowania w przypadku podejrzenia lub zakażenia SARS-Cov2 .
LINK do procedury: Koronawirus - Ścieżki | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (umw.edu.pl)
Wytyczne PDF
Zalecenia mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej.