Propozycje zgłoszone przez pracowników i studentów Uczelni zostały przedyskutowane. Tekst Strategii UMW zostanie zmodyfikowany i przedstawiony w lipcu Radzie Uczelni, zaś we wrześniu trafi pod obrady Senatu.
Zamykając kluczowy etap prac nad powstaniem dokumentu koordynująca działania prof. Marzena Dominiak - Prorektor ds. strategii rozwoju uczelni zwróciła się z podziękowaniami do członków społeczności Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Szanowni Państwo,
zakończyliśmy etap konsultacji założeń Strategii Uniwersytetu Medycznego na lata 2021-2028. Był to dla mnie bardzo owocny i inspirujący czas. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie rozmowy, mejle, spotkania. Kończę ten etap ze świadomością, że razem wypracowaliśmy pomysły na to, jak tu - we Wrocławiu tworzyć przyszłość medycyny. To dla mnie o tyle kluczowe, że opracowany dokument jest odzwierciedleniem oczekiwań i wizji członków naszej społeczności, przygotowanym przez nas, nie zewnętrznych ekspertów.
Bardzo uważnie przeanalizowane zostały zgłaszane przez Państwa propozycje. Od tych korektorskich, po poważne projekty. Nad każdym z nich dyskutowaliśmy i ocenialiśmy możliwość realizacji w najbliższych latach. Nie wszystkie – jak choćby potrzebną i ważną rozbudowę bazy sportowej, jesteśmy w stanie w tym czasie zrealizować. Wszystkie odbieram jako cenne i inspirujące. Dziękuję też za Państwa gotowość do włączania się w zaproponowane w strategii działania. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość.
Spotykałam się z zastrzeżeniem, że Strategia pomija człowieka, że za mało w niej odwołań do pracownika, studenta, doktoranta - myślenia o budowaniu przyjaznego dla nich miejsca. Na pewno zwrócimy na to uwagę w ostatecznej redakcji. Większość z tych pomysłów powstaje z myślą o nas – ludziach tworzących naszą społeczność, ale jak widać nie dość wyraźnie to zapisaliśmy, co na pewno naprawimy.
Wiele uwagi poświęcili Państwo kwestiom dydaktyki – niewątpliwie Centrum Egzaminacyjne idealnie wpisuje się w nasz plan dbania o poprawę jakości dydaktyki, nawet jeśli nie będziemy wprowadzać go do Strategii z nazwy, podobnie jak sal komputerowych umożliwiających prowadzenie specjalistycznych zajęć choćby z diagnostyki obrazowej. To w moim odczuciu zbyt duży poziom szczegółowości, ale niewątpliwie kierunek, który chcemy rozwijać.
Bardzo ważne było też zwrócenie uwagi na e-learningowe możliwości dydaktyki prowadzonej hybrydowo, której rozwój jest niewątpliwie naszym celem strategicznym. Zwracali Państwo uwagę na kwestie techniczne, ale też miękkie – jak budowanie relacji między uczącymi a uczonymi – choćby w ramach turoringu.
Pojawiło się kilka bardzo ciekawych pomysłów na zagospodarowanie starego kampusu – w tej kwestii rozważamy ogłoszenie otwartego konkursu - zachęcam autorów do wzięcia w nim udziału.
Cieszą mnie bardzo uwagi dotyczące dydaktyki zgłaszane przez studentów – Państwa sugestie odnośnie przyspieszenia remontu w domach studenckich, wdrożenia działań ułatwiających zdawalność LEK-u i LDEKu oraz zgłaszane oczekiwania co do bazy dydaktycznej – bardzo mocno bierzemy pod uwagę. Wiem, że Prorektor ds. studentów i dydaktyki już rozpoczęła starania w tym zakresie – to dla nas kwestia priotytetowa.
Wskazywali Państwo nowe kierunki rozwoju – jak Sztuczna Inteligencja, którą na pewno będziemy się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu zajmować. Proszę jednak pamiętać, ze każdej z reprezentowanych przez Państwa specjalizacji nie wpiszemy w strategię, co nie oznacza, że nie mogą się Państwo w danej dziedzinie rozwijać i przecierać nowe szlaki.
Sporo uwag dotyczyło kwestii związanych ze współpracą z otoczeniem – bardzo za to dziękuję. Część odnosiła się do kwestii zarządczych. Kilkukrotnie padało odwołanie do informatyzacji, która niewątpliwie jest naszym celem strategicznym. Ciekawy pomysł dotyczył utworzenia nowej fundacji realizującej stricte zadania określone jako strategiczne i priorytetowe dla uczelni.
Tekst Strategii zostanie teraz skorygowany.
Zamykamy pewien etap. W lipcu nad dokumentem raz jeszcze dyskutować będzie Rada Uczelni, w sierpniu wydamy go w formie specjalnego numeru Gazety Uczelnianej, zaś we wrześniu trafi pod obrady Senatu UMW. Po zaakceptowaniu dokumentu przez Senat zaczniemy etap, z mojego punktu widzenia, najważniejszy – wdrożenia Strategii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wierzę, że również tę część przejdziemy razem – tylko dzięki Państwa zaangażowaniu i chęci współpracy zawarte zapisy mają szansę przerodzić się w realne działania przynoszące efekty. Obiecywałam to wielokrotnie i powtórzę raz jeszcze – Strategię UMW tworzyć będziemy razem dzień po dniu. Nie jest dokumentem zamkniętym, musi odpowiadać na to, co dzieje się w otaczającej nas rzeczywistości. A ta, jak doskonale wiemy, zmienia się bardzo szybko. Ze swojej strony deklaruję gotowość dalszej współpracy, monitorowania i uaktualniania Strategii. Chciałabym, by każdy z pracowników, studentów, doktorantów naszej Uczelni był świadomy naszych celów i wartości – dlatego będziemy o tym dokumencie systematycznie przypominać. Wierzę, że RAZEM wprowadzimy go w życie.
Z podziękowaniami za cały proces konsultacji
Prof. dr hab. Marzena Dominiak
Prorektor ds. strategii rozwoju uczelni