Maturzyści znają już wyniki swoich egzaminów. Od tego momentu mają już tylko tydzień na wpisanie ich do systemu rekrutacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wybór odpowiedniego dla nich kierunku.
Do 12 lipca polscy maturzyści aplikujący na UMW mają czas, by zdecydować czy zwiążą swoją przyszłość z jednym z 10 zawodów medycznych. Mogą studiować na kierunkach: farmacja, analityka medyczna, dietetyka, fizjoterapia, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo, kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny.
Dwa ostatnie prowadzone są również po angielsku. Czas na rejestrację na English Division kończy się już 9 lipca.
Kandydaci
- Łącznie na wszystkich poziomach i formach studiów UMW przygotowało niemal 2 000 miejsc dla nowych studentów. Aktualnie otwarty jest nabór na wszystkie kierunki I stopnia i jednolite magisterskie, prowadzone w formie stacjonarnej oraz na studia niestacjonarne na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Zainteresowanych jest nimi już niemal 7 tys. osób – wyjaśnia Anna Tumidajewicz z Działu Marketingu UMW.
Pierwsze listy rekrutacyjne pojawią się 14 lipca na stronie internetowej rekrutacji: www.rekrutacja.umed.wroc.pl .
Kierunki warte uwagi
Wybierając kierunek dla siebie warto wziąć pod uwagę farmację. W kwietniu tego roku weszła w życie Ustawa o zawodzie farmaceuty, która utwierdziła status tego zawodu jako zawodu medycznego i zapewniła dodatkowe uprawnienia. Dzięki nim farmaceuci pracujący w aptekach będą mogli udzielać pacjentom bardziej wszechstronnej pomocy.
Ratownictwo medyczne prowadzone na UMW zostało natomiast wyróżnione certyfikatem "Studia z Przyszłością" oraz nagrodą specjalną - Laurem Innowacyjności. Certyfikaty przyznawane są za kształcenie zgodne z potrzebami rynku pracy oraz wysokimi standardami jakościowymi. Jednym z powodów przyznania Lauru innowacyjności jest działająca od 2 lat Pracownia Innowacyjnych Technik Symulacji, w której ratownicy medyczni ćwiczą z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Warto zwrócić również uwagę na zdrowie publiczne. W rankingu Perspektyw UMW jest na 3. miejscu w kraju pod względem jakości kształcenia w ramach tego kierunku. Zdrowie publiczne to kierunek interdyscyplinarny. Łączy kompetencje z dziedziny nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych i humanistycznych. Studenci zdobywają wiedzę o człowieku i jego zdrowiu, a jednocześnie o finansowaniu jednostek ochrony zdrowia, organizacji i zarządzaniu nimi oraz o epidemiologii i profilaktyce chorób, co okazało się kluczowe dla funkcjonowania ochrony zdrowia w czasie pandemii. Jest jeden z kierunków, który będzie mocno rozwijany na Uniwersytecie Medycznym. – Pandemia pokazała nam jak wielkie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia w tym zakresie. Potrzebujmy dobrze przygotowanych specjalistów, epidemiologów, osób skutecznie promujących zdrowie – dlatego powołujemy nową jednostkę Centrum Zdrowia Populacyjnego, której pracownicy- specjaliści, praktycy prowadzić będą zajęcia ze studentami kierunku zdrowie publiczne. To doskonała oferta dla tych, którzy interesują się zarządzaniem, prawem, ekonomią i marketingiem, ale chcą zyskać specjalizację, która ułatwi im odnalezienie się na rynku pracy – podkreśla Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr Anna Kołcz.
Studia nie tylko dla tegorocznych maturzystów i nie tylko dla medyków
Dla osób, które chciałyby się przekwalifikować, Wydział Nauk o Zdrowiu UMW proponuje np. pielęgniarstwo w formie 3,5-letnich studiów licencjackich niestacjonarnych. Pielęgniarki
i pielęgniarze są pilnie poszukiwani na rynku pracy i mogą wybierać spośród ofert wielu pracodawców prywatnych i publicznych. Czas na rejestrację jest tylko do 12 lipca.
Drugą możliwością są studia II stopnia na kierunku zdrowie publiczne, na które mogą aplikować osoby co najmniej z dyplomem licencjata z zakresu nauk medycznych i o zdrowiu, jak i tych bardziej społecznych: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, położnictwa, kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, kosmetologii, dietetyki, zarządzania, ekonomii, prawa czy socjologii.
Rejestracja na studia II stopnia zostanie uruchomiona 12 lipca i potrwa do 16 sierpnia.
Warto zainteresować się również ofertą studiów podyplomowych.
Wydział Nauk o Zdrowiu proponuje studia podyplomowe z logopedii klinicznej. Podobnie jak w przypadku zdrowia publicznego mogą w nich wziąć udział absolwenci wszystkich kierunków medycznych jak i innych – w tym przypadku pedagogicznych i psychologicznych. Rekrutacja potrwa do wyczerpania miejsc.
Studia podyplomowe uzupełniające dla osób wykwalifikowanych, prowadzone przy Wydziale Farmaceutycznym, skierowane są do pracowników branży farmaceutycznej. Kandydat musi posiadać tytuł zawodowym mgr, mgr inż. lub lekarza uzyskany w obszarze obejmującym co najmniej jedną dyscyplinę naukową z dziedziny nauk biologicznych, chemicznych, medycznych lub weterynaryjnych. Warunkiem ich podjęcia jest także pełnienie funkcji osoby wykwalifikowanej u wytwórcy lub importera produktów leczniczych. Zapisy trwają do 31 sierpnia.
Wszystkie kierunki studiów podyplomowych prowadzone przez uczelnię można znaleźć pod adresem: www.umed.wroc.pl/podyplomowe
W razie pytań dotyczących oferty studiów i przebiegu rekrutacji można je kierować do Anna Tumidajewicz z Działu Marketingu anna.tumidajewicz@umed.wroc.pl; 885 420 489.