To był dla nas wyjątkowo trudny rok - podkreślał rektor w czasie ostatniego w tym roku akademickim posiedzenia Senatu UMW. Prof. Piotr Ponikowski podziękował osobom wspierającym uczelnię w walce z epidemią.
- Słowa podziękowania należą się każdemu pracownikowi - nauczycielom akademickim, naukowcom, pracownikom administracji uczelni, pracownikom szpitala i studentom. Każdemu, kto działał w czasie pandemii na rzecz uczelni czy szpitala - podkreślał rektor. - Nie wszystkie scenariusze jesteśmy w stanie przewidzieć, byliśmy nieco zbyt optymistyczni, ale pomimo tego poradziliśmy sobie i razem zdaliśmy ten egzamin - mówił prof. Piotr Ponikowski w czasie uroczystej części posiedzenia Senatu.
- Cieszę się, że w tym trudnym czasie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny pokazały wspólnie, że jesteśmy liderami w regionie - mówił rektor Ponikowski. I dodał, że nie może podziękować każdemu oddzielnie, dlatego podziękowania dla większych grup skierował na ręce konkretnych osób.
Rektor docenił pracę całego zespołu antycovidowego działającego na Uczelni pod przewodnictwem prof. Brygidy Knysz.
- Dziękuję grupie pasjonatów tworzących ten zespół między innymi za to, że zawsze byli dostępni - podkreślała przewodnicząca zespołu antycovidowego.
Rektor docenił też wsparcie merytoryczne, którym dzielili się z kolegium rektorsko-dziekańskim profesorowie: Leszek Szenborn i Krzysztof Simon.
Za pracę na rzecz utrzymania dydaktyki w czasie epidemii podziękowania trafiły do Prorektor ds. studentów i dydaktyki prof. Agnieszki Piwowar.
Kanclerz UMW mgr Patryk Hebrowski otrzymał podziękowania za zapewnienie bezpiecznych warunków pracy administracji UMW oraz walkę o dostawy środków ochrony osobistej.
Wiele ciepłych słów padło także pod adresem osób odpowiedzialnych za wolontariat studencki. Szczególne podziękowania trafiły do pełnomocniczki rektora w tym zakresie dr hab. Iwony Bil-Luli, ale też studentek koordynujących działania koleżanek i kolegów na triagu i w szpitalu przy ul. Rakietowej - Marleny Telengi i Urszuli Woźniak.
Na ręce dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr. Piotra Pobrotyna trafiły podziękowania dla wszystkich pracowników USK, którzy nie zważając na ryzyko zakażenia dzień po dniu nieśli pomoc pacjentom lub organizowali administracyjne działanie jednostki, by udzielanie tej pomocy było możliwe.
Słowa dużego uznania skierowane zostały w stronę dyrektora szpitala tymczasowego dr. Janusza Sokołowskiego oraz prof. Katarzyny Madziarskiej, tu ze specjalnym podziękowaniem za naukową inspirację, która zaowocowała powołaniem specjalnych zespołów opracowujących dane ze szpitala tymczasowego.
Rektor odnotował bardzo dobre przygotowanie procesu szczepień studentów i pracowników naszej uczelni, ale także przedstawicieli środowiska akademickiego we Wrocławiu. Dziękował za to dyrektor Barbarze Korzeniowskiej, lek. dent. Amadeuszowi Kuźniarskiemu, podkreślając jak wiele pozytywnych opinii na temat działań uczelnianego koordynatora ds. szczepień przekazali rektorzy innych uczelni oraz Joannie Kluzie.
Podziękowania trafiły do wszystkich członków zespołów antycovidowego - dr hab. Beaty Jankowskiej-Polańskiej, prof. Uczelni, dr Agnieszki Siennickiej, dr Katarzyny Lomper, mgr Alicji Basiak-Rasały oraz Łukasz Małeckiego z Inspektoratu BHP.
Za merytoryczne wsparcie rektor dziękował także dr. hab. Jarosławowi Drobnikowi, z którym konsultował wiele wątpliwości.
Specjalne podziękowania powędrowały także do rzecznik Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Moniki Kowalskiej, która z niezwykłą aktywnością w rzetelnym i merytorycznym tonie informowała poprzez media członków naszego społeczeństwa o kluczowych zagadnieniach związanych z epidemią COVID-19.
Zdjęcia Adam Zadrzywilski