Zareaguj! Możesz uratować komuś życie!

Sobotnie wydarzenia z meczu Dania-Finlandia po raz kolejny uświadomiły milionom ludzi, że odpowiednia i szybka reakcja może uratować ludzkie życie. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przypomina o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Dr Paweł Gawłowski z Katedry Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przypomina o najważniejszych zasadach resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) :

Jeśli miejsce zdarzenia uznasz za bezpieczne podejdź do poszkodowanego i oceń jego stan przytomności. Spróbuj nawiązać kontakt głosowy i potrząśnij za jego ramiona. Jeśli nie reaguje, a jesteś sam zawołaj o pomoc.

Następnie odchyl głowę poszkodowanego do tyłu i oceń przez 10 sekund czy oddycha prawidłowo.

Jeśli podczas oceny oddechu nie stwierdziłeś co najmniej 2 prawidłowych oddechów (unoszenie się klatki piersiowej) należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy rozpocząć uciskanie środka klatki piersiowej (dolna połowa mostka) w tempie 100-120/min. na głębokość 5-6 cm.

Równolegle należy zawiadomić służby ratunkowe i wysłać świadka zdarzenia po defibrylator (jeśli jest dostępny).

Jeśli RKO prowadzi przeszkolona osoba można wykonywać również oddechy ratownicze w cyklu 30 uciśnięć i 2 wdechy. W razie braku doświadczenia zaleca się wykonywanie nieprzerwanych uciśnięć klatki piersiowej.

W razie dostępności defibrylatora  AED należy niezwłocznie go włączyć. Urządzenie wydaje komunikaty głosowe, prowadząc przez cały łańcuch ratunkowy. Należy przykleić elektrody zgodnie z rysunkiem, który jest na nich umieszczony, równolegle prowadząc uciski klatki piersiowej. AED samo dokonuje oceny rytmu serca i podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji. Nie ma więc możliwości wykonania wyładowania elektrycznego osobie, która tego nie wymaga. Dalej urządzenie komunikatami głosowymi prowadzi dalej akcję RKO. Należy kontynuować działania ratunkowe do przyjazdu służb ratowniczych.

Specjaliści z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali specjalny poradnik krok po kroku prezentujący jak korzystać z defibrylatora AED. Jest on dostępny do bezpłatnego pobrania pod linkiem.

AED

To już kolejna z serii publikacji dotycząca udzielania pierwszej pomocy. Zasłabnięcie jednego z uczestników półmaratonu nocnego we Wrocławiu i brak umiejętności udzielenia mu pomocy przez obserwujących zainspirowały powstanie Praktycznego poradnika pierwszej pomocy, który przekazano między innymi do wrocławskich szkół. Ta publikacja również dostępna jest do bezpłatnego pobrania pod linkiem

- Takie wydarzenie jak sobotnie zasłabnięcie Eriksena w czasie Euro 2021 zwracają uwagę milionów ludzi na to, jak ważne są praktyczne umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Dzięki temu mamy szansę dotrzeć do większej grupy osób z podstawową wiedzą. To szczególnie ważne w okresie wakacji, dlatego kolejny z cyklu webinarów Kierunek Zdrowie organizowanych przez Wydział Nauk o Zdrowiu poświęcony będzie właśnie pierwszej pomocy. Wspólnie z kolegami z Katedry Ratownictwa Medycznego - Łukaszem Iskrzyckim i Kamilem Kędzierskim opowiemy co przyniosły nowe wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2021 roku. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się co to jest i jak stosować prawidłowo opaskę uciskową, jak uciskać klatkę piersiową u niemowląt i czy chłodzenie oparzenia 10 minut zimną wodą wystarczy. Opowiemy też jak uczyć i udzielać pierwszej pomocy według aktualnych standardów oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie zbliżających się wakacji. 

Spotkanie będzie kompendium wiedzy dla wszystkich – osób spędzających wakacje, opiekunów dzieci i młodzieży podczas wypoczynku, nauczycieli prowadzących zajęcia z pierwszej pomocy w szkołach. Nie zabraknie oczywiście sesji pytań i odpowiedzi na żywo. Wszelkie pytania można również przesyłać wcześniej na adres: kierunek.zdrowie@umed.wroc.pl - zachęca dr Paweł Gawłowski.

Link do webinaru, który zaplanowano w czwartek 17 czerwca od godz. 18.00 znaleźć można na profilu Kierunku Zdrowie na portalu fb.