Kwestie praw autorskich w publikacjach naukowych

11 maja 2021 r. na kanale UMW na YouTube odbył się webinar dla pracowników naukowo-dydaktycznych pt. „Kwestie praw autorskich w publikacjach naukowych” zorganizowane przez przedstawicieli Komisji ds. Przeciwdziałania Plagiatom UMW. 

W trakcie webinaru dr Agnieszka Raubo w swym wystąpieniu Naruszenie praw autorskich w publikacjach naukowych – zarys problematyki omówiła podstawę prawną naruszania praw autorskich w publikacjach naukowych, rodzaje nierzetelnej pracy z tekstem oraz podała przykłady i typy kar, jakie grożą pracownikom naukowym za popełnienie plagiatu.

Wykład Plagiaty w naukach medycznych – skala zjawiska i przykłady dotyczył głównie plagiatów w naukach medycznych. Jednak dr hab. Marek Wroński omówił również inne wykroczenia, jakie występują w ogólnie pojętej działalności naukowej, tj. zmyślenie danych (ang. fabrication of data), fałszerstwo danych (ang. falsification of data). Na podstawie licznych przykładów prelegent przedstawił sposoby i konsekwencje popełnienia plagiatu w Polsce i na świecie oraz problemy, z jakimi borykają się nie tylko polskie uczelnie w przypadku wystąpienia nierzetelności naukowej. Omówił ponadto problematykę i konsekwencje unieważnienia (ang. retraction) artykułu naukowego, w którym naruszono dobre praktyki naukowe. Podczas swojego wystąpienia przedstawił też wyniki badań  ankietowych w Anglii, w których naukowcy odpowiadali na pytanie, czy sami dopuścili się nierzetelności naukowej lub byli świadkami takich zachowań kolegów. 
Po wykładach odpowiadano na pytania.

Komisja ds. Przeciwdziałania Plagiatom UMW planuje wkrótce zorganizować kolejne szkolenie, tym razem dla wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów UMW.

Komitet naukowy:
– prof. dr hab. Maria Sąsiadek – przewodnicząca Komisji ds. Przeciwdziałania Plagiatom UMW, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki UMW
– dr hab. n. med. mgr prawa Tomasz Jurek, prof. UMW – zastępca przewodniczącego Komisji ds. Przeciwdziałania Plagiatom UMW, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UMW
– mgr Monika Kolęda – kierownik Wydawnictwa UMW

Prelegenci:
dr Agnieszka Raubo – filolog polski, literaturoznawca, adiunkt w Zakładzie Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 2018 pełni funkcję Pełnomocnika Rektora UAM ds. rzetelności naukowej. Prewencją nierzetelnych zachowań w nauce zajmuje się od 10 lat. Prowadzi szkolenia, warsztaty oraz zajęcia z rzetelności naukowej i parafrazy tekstu naukowego dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów zarówno na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak i innych uczelniach wyższych w Polsce.

dr hab. n. med. Marek Wroński – profesor Akademii Kaliskiej, lekarz anestezjolog, w latach 1989–2007 pracował w Nowym Jorku. Od 23 lat zajmuje się patologią nauki, a w szczególności nierzetelnością naukową. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2002 r. prowadzi cykl Z Archiwum Nieuczciwości Naukowej w miesięczniku „Forum Akademickie”. Rzecznik Rzetelności Naukowej WUM (2008–2013), członek Rady Przejrzystości (2012–2018), członek Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011–2014), członek Komitetu Etyki w Nauce PAN (2019–2022).