Program Erasmus Buddy

Program Erasmus Buddy cieszy się dużym zainteresowaniem już od wielu lat. Polega on na przydzieleniu studentom zagranicznym indywidualnych opiekunów, którymi przez cały rok akademicki zostają polscy studenci.

Każdego roku do 31 maja uczelnie partnerskie przesyłają nominacje studentów na przyjazd do naszej uczelni. Od 1 czerwca studenci polscy oraz studenci ED zgłaszają się do nas jako opiekunowie - Erasmus Buddy. Po wyrażeniu chęci opieki nad nowym studentem, Erasmus Buddy zostaje poinformowany o liście obowiązków do spełnienia:

Zadania Buddy'ego:
- kontakt mailowy z przydzielonym studentem,
- odebranie z lotniska/dworca,
- pomoc w dotarciu do akademika,
- pomoc w znalezieniu zakwaterowania,
- oprowadzenie po mieście, uczelni, pokazanie ciekawych miejsc,
- pomoc w urzędzie wojewódzkim przy legalizacji pobytu,
- pomoc w uzyskaniu Urban Card,
- pomoc w ułożeniu planu zajęć,
- pomoc w znalezieniu i rejestracji w przychodni lekarskiej.

Korzyści bycia Buddym:
- Udział w spotkaniach organizowanych dla studentów Erasmus+.
- Poznawanie innych kultur i szlifowanie języka obcego.
- Można uzyskać dodatkowy punkt przy ubieganiu się o wyjazd na studia lub praktykę (punkt zostanie przyznany tylko po wypełnieniu co najmniej 4 zadań Buddy'ego).
- Cyklicznie pod koniec września organizujemy dla Erasmusów spotkanie: "Introduction day", gdzie po uroczystym powitaniu Erasmusów przez Rektora, Koordynatorów Programu, pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej studenci zostają poinformowani o wszystkich aspektach związanych z ich mobilnością na naszej uczelni. Po zakończeniu części informacyjnej studenci otrzymują od nas prezenty w ramach "welcome gift" i wraz z wyznaczonymi opiekunami Erasmus Buddy udają się na pieszą wycieczkę po Wrocławiu oprowadzani przez profesjonalnych anglojęzycznych przewodników turystycznych. Event zakończony jest uroczystym obiadem "Welcome Dinner" oraz rejsem po Odrze.
- Dwa razy w roku organizowana jest 2-dniowa wycieczka dla Erasmusów i ich opiekunów. Jesienią Studenci Programu Erasmus wybierają się zazwyczaj do Krakowa, po drodze zwiedzając Auschwitz lub Kopalnię Soli w Wieliczce. Wiosną organizujemy wycieczkę do Trójmiasta - także z bogatym programem.
- W okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizujemy dla studentów poczęstunek wigilijny z tradycyjnymi potrawami: barszcz, pierogi. Studenci otrzymują od nas również "Christmas Gifts".
- Dodatkowo organizowane są konkursy dla Erasmusów np. na najlepsze zdjęcie z pobytu na Erasmusie czy najlepsze danie z danego kraju - w tych eventach biorą też czynny udział polscy studenci.