Na posiedzeniu 28 października 2020 roku Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyjął stanowisko dotyczące opublikowanego 22 października 2020 roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Stanowisko Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Jako przedstawiciele społeczności akademickiej i pracownicy systemu ochrony zdrowia z niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń w naszym kraju po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
Nasza dewiza brzmi: Primum non nocere. To pacjent i jego dobro stanowią dla nas cel nadrzędny. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pozostawia uzasadnione wątpliwości co do zgodności z tą zasadą. Każdy człowiek, dowiadując się o stwierdzeniu u płodu nieodwracalnych wad i podejmując jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu, ma prawo otrzymać rzetelną, pełną informację bazującą na aktualnej wiedzy medycznej i obiektywizmie naukowym, aby na tej podstawie dokonać wyboru zgodnego ze swoimi przekonaniami i sumieniem. Nikt z nas – niezależnie od światopoglądu – nie ma prerogatyw, by tych praw Obywateli Rzeczypospolitej pozbawić.
Nasilające się protesty społeczne mogą mieć katastrofalne skutki nie tylko dla zdrowia i życia ich uczestników, ale także przeciążonego epidemią systemu ochrony zdrowia. Skutki chronicznego niedofinansowania naszych szpitali i niedoborów wykwalifikowanego personelu medycznego widzimy dziś, w warunkach pandemii SARS-CoV-2, szczególnie wyraźnie. Do rządzących zatem kierujemy apel o pilne, bo tego wymaga nadzwyczajna sytuacja, znalezienie rozwiązania, które przywróci protestującym poczucie bezpieczeństwa i pozwoli im na pozostanie w domach, byśmy jako pracownicy systemu opieki zdrowotnej mieli szansę przeciwdziałać epidemii w jej kluczowym momencie dla dobra całego społeczeństwa.
Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu