Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla uczelni wyższych w związku z potencjalnym ryzykiem pojawienia się na terenie Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). Nasza uczelnia na bieżąco monitoruje sytuację.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu na bieżąco weryfikuje sytuację studentów i pracowników znajdujących się w rejonach, w których odnotowano przypadki zachorowań. Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ani Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osoby powracające z krajów azjatyckich, jeżeli nie spełniają one kryteriów kwalifikacji do dalszego postępowania.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
Kryteria kliniczne: Każda osoba, u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
Kryteria epidemiologiczne: Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
- miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2
Co ważne w przypadku osób powracających z rejonu utrwalonej transmisji wirusa (listę tych miejsc znaleźć można na stronie) zaleca się kontakt z najbliższą Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną nawet jeśli nie wystąpiły żadne z objawów chorobowych.
Szczegółowe instrukcje odnośnie zaleceń znaleźć można na stronie.
Na posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia wypracowywane są rekomendacje dla wyjeżdżających i powracających z Włoch. Wstępnie zakładają one natychmiastowy kontakt po powrocie z Państwową Inspekcją Sanitarną. Jeśli to możliwe podróże w te rejony powinny zostać odwołane.