Wypełniona sala, rekordowa liczba wyróżnień i odznaczeń, doktorat honoris causa prof. Tomasza Grodzickiego, słowa Ministra Zdrowia, że Wrocław jest ośrodkiem, w którym będzie się przeszczepiać serca - to w skrócie tegoroczna Inauguracja.
Dla 2071 studentów była to pierwsza Inauguracja roku na naszej uczelni. W ich imieniu przysięgę złożyli i zostali immatrykulowani przedstawiciele poszczególnych wydziałów: Urszula Sękowska, Marta Szepietowska oraz Wiktor Jasiński z Wydziału Lekarskiego, Adam Szyda z English Division, Maja Werbna i Bartosz Anaszewski z Wydziału Farmaceutycznego oraz reprezentujący Wydział Nauk o Zdrowiu Weronika Posmyk i Rafał Dobrzański.
Nowo przyjęci w poczet naszej społeczności mieli okazję poznać najlepszą ubiegłoroczną absolwentkę Uczelni - Joannę Chorbińską, która za swe osiągnięcia w czasie studiów na kierunku lekarskim odebrała Medal Hirszfelda.
Usłyszeli też wiele motywujących słów - od swojego starszego kolegi - Krzysztofa Kotowskiego, który zachęcał ich do jak najwcześniejszego realizowania naukowych pasji. Mówił o sile współpracy i budowaniu zespołów, ale też korzystania z możliwości czerpania z doświadczenia i wiedzy Przewodników, których spotykają na uczelni. Profesorów, którzy przeszli już wiele ścieżek i mogą im w tej fascynującej podróży bardzo pomóc.
- W nauce i medycynie skończył się czas "samotnych wilków" - przyznawał również uczestniczący w uroczystej inauguracji roku minister zdrowia. Prof. Łukasz Szumowski zachęcał ich do tego, by podejmowali odważne decyzje, poszukiwali i ryzykowali, ale też korzystali z życia, bo to najpiękniejszy okres.
Pięknym cytatem posłużył się także zwracając w swym wystąpieniu do studentów doktor honoris causa naszej uczelni prof. Tomasz Grodzicki. - Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów - mówił, wspominając własnych nauczycieli. I życzył świeżo upieczonym studentom, by takich Olbrzymów spotkali na swojej drodze, a wtedy sięgną, gdzie wzrok nie sięga i złamią czego rozum nie złamie.
Wiele dobrych słów poświęcił studentom w swoim przemówieniu prof. Piotr Ponikowski. Pełniący obowiązki rektora podkreślał, że studenci i doktoranci są wielką dumą naszej uczelni. Zachęcał ich do naukowych dociekań, stawiania pytań, podważania autorytetów. - Bez tego rozwój nauki jest niemożliwy - mówił jeden z najczęściej cytowanych na świecie naukowców. Zasługujecie na najlepszych nauczycieli, zasługujecie na to, by być uczonymi przez Mistrzów, na nas spoczywa odpowiedzialność za to, by było to możliwe - podkreślał. I przypomniał fragment skierowanego do młodych wystąpienia Steve'a Jobsa. - Stay hungry, stay foolish - zachęcał pełniący obowiązki rektora.
W przemówieniu inauguracyjnym prof. Piotr Ponikowski podkreślał, że teraźniejszość stawia nam dziś ogromne wyzwania. - Kiedy 3 lata temu społeczność akademicka naszej uczelni w wyborze zdecydowała o powierzeniu mi zaszczytnej funkcji Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nie przypuszczałem nawet, że przyjdzie mi zastąpić Jego Magnificencję w najtrudniejszym roku wprowadzenia w życie założeń Ustawy 2.0. Dziękuję Państwu za zaufanie, którym mnie obdarzyliście.
Stoją bowiem przed nami ogromne wyzwania. Rewitalizacja starego kampusu i przeniesienie jednostek na ul. Borowską jest potrzebą palącą. Podobnie jak nowa siedziba dla naszej stomatologii. To działania konieczne dla utrzymania jakości leczenia, ale też rozwoju naszej dydaktyki, której jakość wymaga uwagi i sensownego przemyślenia. Dołożymy wszelkich starań, by to działanie zrealizować, ale bez wsparcia Ministerstwa Zdrowia nie mamy na to najmniejszych szans. Dlatego dziś w tak uroczystym dniu w imieniu całej naszej społeczności proszę Pana, Panie Ministrze o to wsparcie. Gwarantujemy, że każda inwestycja poczyniona na rzecz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie inwestycją przynoszącą dobre efekty - apelował pełniący obowiązki rektora.
Z prośbą o wsparcie zwrócił się także do dyrektora Agencji Badań Medycznych Jakuba Berezowskiego. Chciałbym, żeby Pan wiedział, że my tu w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu mamy gotowe rozwiązania i jesteśmy gotowi do zaproponowania modelowego systemu badań klinicznych inicjowanych przez pracowników naszej uczelni. Nie jestem naiwny, wiem, że choć zrealizujemy sto projektów, to sukcesem zakońćzy się kilka. Ale warto to robić. Jesteśmy gotowi, prosimy o wsparcie - mówił prof. Piotr Ponikowski.
O rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i silnej pozycji wrocławskiego ośrodka mówił Minister Zdrowia, który podkreślał, że jego zdaniem Wrocław zasługuje na to, by być kolejnym na polskiej mapie ośrodkiem, w którym będą przeprowadzane będą przeszczepy serca.
W czasie uroczystości poza doktoratem honoris causa dla prof. Tomasza Grodzickiego, wręczone zostały także dyplomy doktorów habilitowanych.
Wydział Lekarski reprezentowali:
dr Mariola Śliwińska-Mossoń
dr Waldemar Balcerzak
dr Piotr Andrzej Kübler
dr Małgorzata Anna Poręba
dr Marek Zawadzki
dr Beata Nowak
Dyplomy wręczał Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Andrzej Hendrich.
Dyplomy przyznane przez Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego odebrali:
dr Dariusz Biały
dr Piotr Donizy
dr Przemysław Jaźwiec
dr Rafał Małecki
dr Beata Osiecka
dr Adam Rzechonek
dr Bogusław Sadlik
dr Jacek Smereka
dr Renata Taboła
Dyplomy wręczyła Dziekan WLKP prof. Joanna Rymaszewska.
Wydział Farmaceutyczny reprezentowali:
dr Marcin Mączyński
dr Marta Kepinska
dr Anna Bizoń
dr Piotr Kuś
Dyplomy wręczyła Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Agnieszka Piwowar.
Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej KRZYŻ OFICERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej medycyny
otrzymał prof. Wojciech Kielan
KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej medycyny
otrzymał prof. Andrzej Gamian
Złoty Krzyż Zasługi otrzymały:
prof. Magdalena Krajewska
dr hab. Krystyna Laszki-Szcząchor
Srebrne Krzyże Zasługi, które otrzymali:
dr hab. Wojciech Bednarz
dr hab. Waldemar Goździk, prof. nadzw.
dr hab. Tomasz Jurek, prof. nadzw.
prof. Piotr Wiland
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała:
prof. Urszula Zaleska-Dorobisz.
Pełna lista odznaczonych
Po raz pierwszy w tym roku przeprowadziliśmy w tym roku konkurs grantowy dla pracowników, doktorantów i studentów w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości. 12 milionów złotych pozyskaliśmy ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O idei konkursu mówił przewodniczący pracom komisji przyznającej dofinansowanie prof. Jerzy Mozrzymasa, który wspólnie z pełniącym obowiązki rektora UMW prof. Piotrem Ponikowskim przekazał laureatom symboliczne czeki na prowadzenie badań. Nagrody przyznane zostały w 3 kategoriach:
W konkursie dla wybitnych naukowców granty na realizację projektów naukowo-badawczych otrzymali:
prof. Marek Jutel – Katedra i Zakład Immunologii Klinicznej
prof. Wojciech Kosmala – Katedra i Kliniki Kardiologii
dr Karolina Jabłońska – Zakład Histologii i Embriologii Katedry Morfologii i Embriologii Człowieka
dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka – Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej
prof. Ewa Anita Jankowska – Katedra i Klinika Chorób Serca
W konkursie dla wybitnych doktorantów granty na realizację projektów naukowo-badawczych otrzymali:
dr hab. Mirosława Ferens-Sieczkowska, doktorantka Justyna Szczykutowicz – Katedra i Zakład Chemii i Immunochemii
prof. Halina Milnerowicz, doktorant Łukasz Lewandowski – Katedra i Zakład Biomedycznych Analiz Środowiskowych
prof. Jacek Szepietowski, doktorantka Aleksandra Stefaniak – Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii
dr hab. Iwona Bil-Lula, doktorantka Agnieszka Olejnik – Katedra Analityki Medycznej
prof. Joanna Rymaszewska, doktorant Mateusz Łuc – Katedra Psychiatrii
dr hab. Donata Kurpas, prof. nadzw., doktorantka Marta Duda-Sikuła – Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej
dr hab. Beata Jankowska-Polańska, doktorantka Natalia Świątaniowska – Katedra Pielęgniarstwa Klinicznego
prof. Robert Śmigiel, doktorant Mateusz Biela – Zakład Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich
prof. Marzenna Podhorska-Okołów, doktorant Kamil Cebulski – Katedra Morfologii i Embriologii Człowieka
W konkursie dla wybitnych studentów grant na realizację projektu naukowo-badawczych otrzymał
prof. Piotr Dzięgiel, student Krzysztof Kotowski – Katedra Morfologii i Embriologii Człowieka
Wykład inauguracyjny w tym roku wygłosił prof. Krzysztof Reczuch. Mówił o możliwościach współczesnej kardiologii interwencyjnej. Wyjaśniał kim jest kardiolog interwencyjny, przybliżył historię swojej specjalności, kolejne etapy jej rozwoju. Podkreślał też nowe podjeście, które realizowane jest także w Centrum Chorób Serca, gdzie dzięki otwartej rok temu, za sprawą prof. Marka Jasińskiego, sali hybrydowej - kardiolodzy i kardiochirurdzy pracują razem, tworząc zupełnie nową jakość opieki nad pacjentem.
Całość uroczystości uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Medici Cantantes pod dyrekcją Magdaleny Wojtas.
Inauguracja roku akademickiego 2019-20 - galeria Adama Zadrzywilskiego
Inauguracja - galeria habilitacje
Inauguracja - galeria odznaczenia, nagrody
Inauguracja roku akademickiego 2019-20 galeria fot. Tomasz Walów