Wizyta japońskiej delegacji z IUHW

Po raz pierwszy od podpisanej umowy o współpracy, gościliśmy delegację z International University of Health and Welfare (IUHW) w Tokio. Omawiane były m.in. wakacyjne praktyki dla studentów.

Japońską uczelnię reprezentował przewodniczący IUHW dr Kuninori Takagi oraz prezydent IUHW dr Kuni Ohtomo. Była to pierwsza oficjalna wizyta japońskiej strony od chwili podpisania umowy o współpracy na początku br. W spotkaniu w rektoracie ze strony Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu udział wzięli: rektor prof. Marek Ziętek, prorektor ds. nauki prof. Piotr Ponikowski, prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Jacek Szepietowski, dziekan wydziału lekarskiego prof. Małgorzata Sobieszczańska, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej prof. Wojciech Kielan, dr n med. Aleskander Pawluś z Zakładu Radiologii Ogólnej i Pediatrycznej oraz kierownik działu współpracy międzynarodowej Kamil Machera.

Przewodniczący dr K. Takagi przybliżył zebranym w sali senatu historię oraz strukturę uczelni. Założony w 1995 r. japoński uniwersytet dysponuje nowoczesnym zapleczem naukowo-dydaktycznym, liczącym 50 obiektów i ponad 8 tys. studentów. W trakcie rozmów, oprócz wzajemnej prezentacji obu uczelni, zostały poruszone kwestie wymiany studentów i młodych naukowców. Prorektor ds. rozwoju uczelni zaproponował jako pierwszy krok - program wakacyjnych praktyk studenckich.

Szczególną rolę w kontaktach z Japonią odgrywa prof. W. Kielan, który podziękował za przyjazd delegatom oraz wyraził nadzieję na owocną współpracę tokijskiego uniwersytetu z naszą uczelnią. Jako uczelniany koordynator współpracy prof. W. Kielan przypomniał, że inicjatorem zawarcia współpracy był prof. Masaki Kitajima – Doktora Honoris Causa naszej Uczelni. Kierownik DWM K. Machera opowiedział gościom także o prowadzonej współpracy międzynarodowej naszej uczelni.

Członkowie delegacji zobaczyli też Centrum Symulacji Medycznej, po którym zostali oprowadzeni przez jej kierownika dr Piotra Kolędę. Następnie, odwiedzili Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej na ul. Borowskiej, gdzie spotkali się m.in. z dyrektorem USK Piotrem Pobrotynem, a także współpracownikami kliniki prof. W. Kielana.

Zdjęcia: Adam Zadrzywilski