Dr Ramona DeJesus z Mayo Clinic Rochester poprowadziła dla pracowników i studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu serię wykładów dotyczących skutecznej prewencji i leczenia zaburzeń metabolicznych.
Dr Ramona DeJesus zajmuje się profilaktyką cukrzycy typu 2 i otyłości. Jest pracownikiem naukowym oraz lekarzem akademickiego centrum medycznego Mayo Clinic w Rochester w Stanach Zjednoczonych. Pełni funkcję zastępcy kierownika Połączonych Oddziałów Chorób Wewnętrznych, a także jest jednym z głównych konsultantów działań prewencyjnych dla chorób metabolicznych realizowanych w Mayo Clinic Rochester. W trakcie pobytu w UMW opowiedziała o Diabetes Prevention Program oraz przedstawiła efekty leczenia pacjentów z zaburzeniami gospodarki cukrowej poprzez włączanie do działań mobilizujących zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Dr DeJesus spotkała się również z Prorektor ds. Strategii Rozwoju Uczelni prof. Marzeną Dominiak, kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami prof. Markiem Bolanowskim, dr hab. n. med. Edytą Sutkowską z Uniwersyteckiego Centrum Rehabilitacji, a także kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej dr Zofią Mąką. W trakcie zebrania omówione zostały możliwości współpracy - w tym publikacji między Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu i Mayo Clinic. Poruszono także kwestia gromadzenia danych za pośrednictwem REDCap (Research Electronic Data Capture) aplikacji internetowej do tworzenia ankiet oraz zarządzania nimi. Zainteresowania obu stron w zakresie pozyskiwania nowych danych o wynikach opieki nad pacjentami z grup ryzyka lub z już zdiagnozowaną cukrzycą w celu detekcji problemów i ich rozwiązywania okazały się spójne.
Spotkanie zakończyło się poruszeniem najbardziej aktualnego tematu jakim jest SARS-CoV 2. Zaakcentowano rozważenie potrzeby wspólnej oceny wpływu zarówno pandemii na wyrównanie metaboliczne cukrzycy, jak i wpływu różnych parametrów, analizowanych w chorobach metabolicznych na przebieg COVID-19.