Wykład prof. Dariusza Patkowskiego w Birmingham

Prof. Dariusz Patkowski wystąpił podczas Międzynarodowego Zjazdu Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych w Birmingham. Profesor mówił o osiągnięciach USK w leczeniu noworodków z zarośnięciem przełyku techniką torakoskopową. 

— Nasze wyniki należą do najlepszych na świecie podobnie, jak i własna oryginalna technika wydłużania przełyku w postaciach tzw. długoodcinkowego zarośnięcia przełyku – mówi prof. Daiusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Możliwość wystąpienia w ramach Wykładu im. Karla Storza (założyciela firmy produkującej sprzęt do zabiegów endoskopowych) jest ogromnym wyróżnieniem dla każdego chirurga. Ma miejsce podczas corocznego zjazdu Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Do niedawna był to najważniejszy zjazd dla chirurgów dziecięcych, w którym zwykle uczestniczy kilkaset osób z całego świata. Celem wykładu jest przedstawienie najnowszych osiągnięć i trendów w chirurgii dziecięcej. 
— Nasz ośrodek został wybrany z uwagi na nasze wyniki w leczeniu wady wrodzonej – zarośnięcia przełyku, a szczególnie jej postaci długoodcinkowej.

Prof. Dariusz Patkowski wygłosił wykład pt. „Thoracoscopic approach for esophageal atresia – a real game changer?”.  

— Wyniki leczenia zarośnięcia przełyku, jak mówił mój mentor i nauczyciel prof. Jerzy Czernik, były Rektor naszej Uczelni, są papierkiem lakmusowym poziomu chirurgii dziecięcej w danym kraju czy ośrodku. Prawdopodobnie należę do grona chirurgów, którzy wykonali najwięcej zabiegów techniką torakoskopową na świecie. Miałem okazję wykonywać te zabiegi w wielu krajach – tłumaczy naukowiec. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny od 17 lat stosuje technikę torakoskopową w leczeniu zarośnięcia przełyku. Zastosowanie tej techniki pozwala uniknąć poważnych następstw uszkodzenia rusztowania klatki piersiowej w postaci jej deformacji u rosnącego organizmu, jakim jest noworodek. Ponadto z uwagi na duże powiększenie na ekranie telewizyjnym zabieg odbywa się prawie jak pod mikroskopem. Pomimo niewątpliwych zalet techniki toraskopowej nadal niewiele ośrodków ją stosuje z uwagi na trudność i brak doświadczenia. W USA na 860 noworodków z zarośnięciem przełyku tylko 16% w ciągu 5 lat miało zabieg torakoskopowy, z czego w ponad 50% przypadków zakończył się on konwersją. 

— W naszym szpitalu od 2005 roku 100% noworodków jest operowanych tą techniką, do dziś bez konwersji. W Klinice opracowaliśmy też własną technikę wydłużania przełyku w tzw. postaci długoodcinkowej za pomocą wewnętrznej trakcji, która pozwala w 2-3 etapach odtworzyć drożność przełyku w kilka dni po urodzeniu. Dotychczas większość noworodków z taką postacią miała zabiegi wytwórcze przełyku z odtworzeniem go z innych odcinków przewodu pokarmowego: żołądka albo jelita cienkiego lub grubego. Zachowanie własnego przełyku stanowi ogromny postęp – wyjaśnia prof. Patkowski.

W większości ośrodków operuje się po 2-3 przypadki w ciągu roku, co nie pozwala na zdobycie odpowiedniego doświadczenia. 

— Dlatego apeluję o centralizację zabiegów w tej wadzie wrodzonej. Nasze wyniki leczenia operacyjnego odbiegają znacząco od uzyskiwanych w wiodących ośrodkach na świecie. Z jednej strony wynika to z zalet metody z drugiej z dużej liczby zabiegów i zdobytego w ten sposób doświadczenia. Stąd też zawarta w tytule wykładu sugestia „real game changer”.Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i oddźwiękiem w postaci późniejszych spotkań i dyskusji – kończy naukowiec.