Wręczenie gratulacji nowym profesorom belwederskim oraz nowo wybranym kierownikom jednostek wypełniło uroczystą część posiedzenia Senatu UMW. Spotkanie odbyło się 27 października 2021 roku.
Nominacje profesorskie od Prezydenta RP odebrali w ostatnim czasie prof. Adrian Doroszko z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej oraz prof. Błażej Misiak związany z Katedrą Psychiatrii.
W tym roku akademickim wprowadzony został także zwyczaj pojawiania się na Senacie nowo wybranych kierowników jednostek uczelnianych. Każdy z nich w kilku słowach przybliża senatorom najważniejsze cele, jakie stawia sobie i swoim współpracownikom.
Prof. Jakub Gburek kierujący Zakładem Biochemii podkreślał, że jego jednostka specjalizuje się w badaniach statyn o wielu aktywnościach biologicznych, wiele rozpoczętych projektów może mieć zastosowanie do kluczowych problemów od aktywności przeciwnowotworowej poczynając po choroby otępienne. Prof. Jakub Gburek podzielił się planem, żeby prowadzone w jego jednostce badania podstawowe w większym stopniu przekładały się na praktyczne zastosowania umożliwiając aplikowanie o granty w ramach NCBiR-u.
Dziękując za zaufanie prof. Agnieszka Hałoń podkreśliła, że chciałaby, że Katedra Patologii Klinicznej i Doświadczalnej była nowoczesna i zaistniała jak najlepiej w obszarze kształcenia, nauki, ale też w obszarze klinicystyczno-diagnostycznym.
Prof. Krzysztof Kałwak podzielił się nadzieją, że będzie godnym następcą prof. Alicji Chybickiej w Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Podkreślał, że planuje rozwijać to, co zostało zapoczątkowane – granty ABM-u. W planach ma także, by uruchomić w kolejnym roku terapię genową pierwotnych niedoborów odporności. Prof. Krzysztof Kałwak zadeklarował gotowość współpracy i poprosił o wsparcie jednostki, z którymi wspólnie rozwijać mógłby immunoterapię w różnym zakresie.
Nowo wybrany kierownik Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej dr hab. Bartosz Małkiewicz podkreślił, że obejmuje jednostkę, która jest najmłodszym dzieckiem na uczelni, przed którym stawia się bardzo duże wymagania. Kluczowym celem jest utworzenie uniwersyteckiego centrum chirurgii robotycznej. – Jesteśmy częścią większej struktury, musimy postawić nacisk na nowoczesne technologie i dzięki temu sprawić, by nasze Centrum Urologii stało się wizytówką urologii w Polsce, a potem może nawet szerzej – mówił dr hab. Bartosz Małkiewicz.
– Robotyzacja jest niezbędnym kierunkiem rozwoju, bez tego nie możemy funkcjonować. Warto podkreślić, że Klinika Urologii, którą reprezentuję jest jednostką bardzo dobrze działającą naukową – to czołowe miejsce w corocznym rankingu jednostek naukowych – podkreślał prof. Romuald Zdrojowy.
Dr hab. Barbara Sozańska, prof. Uczelni objęła kierownictwo I Katedry Kliniki Pediatrii, Alergologii i Kardiologii podkreślając mocne naukowe konotacje jednostki realizującej projekty w międzynarodowej współpracy. – Proszę trzymać kciuki; jest, co robić – podkreślała prof. Sozańska.
Fot. Tomasz Walów
Prof. Piotr Ziółkowski obejmując Zakład Patologii Klinicznej i Doświadczalnej podkreślał naukowe plany – w tym zaangażowanie w projekt prowadzony wspólnie z PORTem i Politechniką Wrocławską.