Zespół Uniwersyteckiego Centrum Rehabilitacji otrzymał nagrodę za najlepszy abstract/badanie na międzynarodowym 7 spotkaniu CVOT w Monachium.
Zespół w składzie: Edyta Sutkowska, Karolina Biernat, Justyna Mazurek, Natalia Kuciel wraz z: Karolina Sutkowska (była studentka UMW) i Dominik Marciniak (Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku z Farmacji) został wyróżniony za pracę: Impact of lockdown caused by the COVID-19 pandemic on glycemic control in patients with diabetes. Przyznano 3 równorzędne nagrody.
Badanie retrospektywne zespołu oceniało wpływ restrykcji w okresie pierwszych miesięcy lockdownu spowodowanego pandemią na wyrównanie glikemii u pacjentów z cukrzycą. Badana grupa w przeważającej liczbie składała się z chorych na cukrzycę typu 2 dlatego jego wyniki odnoszą się do tej grupy osób. W celu wykluczenia wpływu innych niż lockdown czynników zastosowano bardzo restrykcyjne kryteria włączenia do analizy. Wykazano, że kilka pierwszych miesięcy narzuconych restrykcji nie tylko nie miało negatywnego wpływu na wyrównanie cukrzycy, ale spowodowało u znamiennej części pacjentów poprawę wyrażoną m.in. wartością hemoglobiny glikowanej. Warto podkreślić, że w podobnym czasie także część innych autorów analizujących ten problem uzyskała podobne wyniki. Przypuszcza się, że wpływ na poprawę ma większa mobilizacja pacjentów w zakresie żywienia. Najprawdopodobniej brak możliwości nawet podstawowej aktywności fizycznej, wynikający z narzuconych restrykcji i obawy przed zakażeniem wirusem, spowodował bardziej ścisłe przestrzeganie zaleceń dietetycznych odgrywajacych główną rolę w leczeniu typu 2 cukrzycy. Nie można także wykluczyć, że scedowanie na rodziny obowiązku robienia zakupów osobom starszym, chorującym na cukrzycę przyczyniło się do wyboru zdrowszej żywności i finalnie lepszej glikemii. Niestety jednocześnie okazało się, że jedyną grupą pacjentów których nie dotyczyły wspomniane, dobre wyniki byli chorzy z powikłaniami sercowo-naczyniowymi.