UMW wspiera Uniwersytet Wrocławski w prowadzeniu akcji szczepień społeczności akademickiej. W punkcie szczepień zlokalizowanym w Bibliotece UWr personel z USK prowadzi tzw. szczepienia zakładowe - pracowników wrocławskiej uczelni.
– W naszym punkcie szczepimy ok. 500 pracowników dziennie, a dzięki wsparciu Uniwersytetu Medycznego chcielibyśmy szczepić nawet 2,0 tysiące studentów dziennie – mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski. – Docelowo punkt będzie działał dopóki będą się zgłaszać chętni z akademickiej społeczności Wrocławia.
Punkt na Uniwersytecie Wrocławskim jest zlokalizowany w budynku bibliotek przy ulicy Fryderyka Joliot-Curie. Szczepienia pracowników uniwersyteckich wykonuje personel z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
- Dzięki doskonałej współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu możemy zapewnić naszym pracownikom i naszym studentom wsparcie w trudnej chwili podkreśla prof. Przemysław Wiszewski, rektor UWr. - Kiedy nie mogliśmy prowadzić zajęć, kiedy nasi pracownicy i studenci byli zagrożeni to z pomocą przyszedł nam Uniwersytet Medyczny. Najpierw umożliwiając szczepienia naszych pracowników, a teraz w tzw. szczepieniu zakładowym. Dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie wspierać jednak nie tylko naszych pracowników, ale cały akademicki Wrocław.
W najbliższym czasie współpraca pomiędzy uczelniami wrocławskimi ma się rozszerzyć również o szczepienia studentów wrocławskich uczelni.
- Apeluję jako lekarz - żeby studenci zgłaszali się do szczepień przed wyjazdem na wakacje do domu – podkreśla rektor UMW, prof. Piotr Ponikowski. - Marzy nam się, aby Wrocław był uniwersyteckim miastem z minimalnym ryzykiem zachorowania. Jesteśmy gotowi, żeby szczepić kilka tysięcy młodych ludzi dziennie, żeby zakończyć ten proces przed okresem wakacyjnym. Aby bezpiecznie rozpocząć nowy rok akademicki w grupie zaszczepionych osób. To jest dla nas kluczowa sprawa. Po to, by wróciło normalne, akademickie życie.
Od 4 maja rektorzy wrocławskich uczelni apelują do swoich studentów o zgłaszanie się do rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19. Wszyscy studenci, którzy dotychczas się jeszcze nie zaszczepili mają taką możliwość.
- To wasze zaangażowanie może zaważyć na tym, jak będą wyglądały zajęcia w najbliższym roku akademickim – podkreśla zwracając się do wrocławskich studentów rektor UMW prof. Piotr Ponikowski. – Szczepienia to jedyna droga do wygrania z wirusem.
Władze wrocławskich uczelni wspólnie podkreślają, że otwarcie Narodowego Programu Szczepień dla młodszych roczników to szansa na powrót do akademickiej normalności. Dzięki współpracy udało się zaszczepić większość nauczycieli akademickich, a od 4 maja możliwość rejestracji na szczepienia mają też studenci ze wszystkich roczników.
Szczepienia grupy zero na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2021 roku umożliwił powrót do zajęć stacjonarnych i praktyk studenckich. Studenci z pozostałych uczelni z powodu obostrzeń epidemiologicznych w większości spędziła na zajęciach zdalnych.
- Uruchomienie programu szczepień daje szansę na to byśmy mogli ponownie się spotkać na salach wykładowych, w laboratoriach, pracowniach – tłumaczy prof. Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. - Żebyśmy mogli wrócić do normalnego życia. To może być dla was najważniejszy egzamin - z odpowiedzialności.
fot. Tomasz Walów
Obecnie studenci, którzy chcą zarejestrować się na szczepienia, mają do wyboru kilka możliwości:
- infolinia 989,
- online przez e-Rejestrację,
- SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
- bezpośrednio w punkcie szczepień m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Przypominamy, że USK dysponuje trzema punktami szczepień:
1) przy ul. Borowskiej 213,
2) Na Wydziale Farmacji UM przy ul. Borowskiej 211
3) przy ulicy Skłodowskiej-Curie 50-52.
Na temat tego co wziąć ze sobą, jak się ubrać, ile potrzeba czasu i dlaczego daty szczepienia nie są przekładane mówi sam koordynator szczepień UMW - dr Amadeusz Kuźniarski:
Szczegóły: www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja