UMW w gronie sygnatariuszy Magna Charta Universitatum

7 czerwca 2021r. Rektor prof. Piotr Ponikowski podpisał deklarację Magna Charta Universitatum 2020, tym samym nasza uczelnia przystąpiła do Stowarzyszenia Magna Charta Observatory z siedzibą w Bolonii.

Magna Charta Universitatum to dokument, który został pierwotnie podpisany przez 388 rektorów uczelni z całej Europy i spoza niej 18 września 1988r., w 900-lecie Uniwersytetu Bolońskiego. Zawiera zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej jako wytyczne dla dobrego zarządzania, niezależności badań naukowych i kształcenia wolnego od wszelkich wpływów politycznych i interesów ekonomicznych oraz odrzucenia nietolerancji.
Nowa wersja dokumentu, nad którą pracowano od 2018, została wzbogacona o dodatkowe zapisy związane z wyzwaniami obecnych czasów, z jakimi mierzą się uczelnie: działania na rzecz ochrony planety, promowania zdrowia, jakości życia i oświaty na całym świecie. Nad przestrzeganiem zasad zawartych w deklaracji czuwa organizacja Magna Charta Observatory – działająca na rzecz poszanowania i ochrony fundamentalnych wartości akademickich.
W uroczystej ceremonii jubileuszowej MCU 2020, zorganizowanej on-line 16-17 czerwca 2021 pod hasłem: „Wartości i obowiązki uczelni w odniesieniu do nadchodzących wyzwań”, naszą uczelnie reprezentowała Prorektor ds. Strategii Rozwoju Uczelni prof. Marzena Dominiak. Ceremonia i konferencja zarazem, były wirtualnym zamiennikiem obchodów zaplanowanych w ubiegłym roku w Bolonii. Sesje dotyczyły odpowiedzi uniwersytetów na Covid, osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, kwestii poszerzenia dostępu i równości, strategii „Uniwersytetów bez murów” European University Association oraz efektywnego zaangażowania studentów.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami pokonferencyjnymi dostępnymi bezpośrednio na stronie MCU wraz z pełnym wykazem sygnatariuszy Magna Charta Universitatum:

Uczestnictwo w Magna Charta Observatory ma na celu umocnienie roli Uczelni poprzez wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy z innymi uznanymi uniwersytetami.  Obserwatorium podejmuje działania na rzecz zapewnienia integralności pracy intelektualnej oraz naukowej w instytucjach i społeczeństwie.