UMW przełamuje bariery mentalne i architektoniczne

UMW realizuje już pierwsze zadania w ramach projektu POWER z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczącego wzrostu dostępności infrastruktury i procedur na uczelni dla osób z niepełnosprawnościami (OzN).

Głównym celem wartego blisko 4 mln złotych projektu: „Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - likwidujemy bariery w umysłach, sercach i architekturze”, którego liderem jest UMW, a partnerem Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości",  jest wzrost dostępności Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dla osób z niepełnosprawnością (OzN) poprzez zniwelowanie barier dostępności dla studentów/doktorantów z niepełnosprawnościami w 6 obszarach działalności Uczelni (struktury organizacyjnej, architektury, technologii wspierających, procedur, wsparcia edukacyjnego i szkoleń podnoszących świadomość niepełnosprawności). Ponadto projekt zakłada wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie  szkolnictwa wyższego, podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadającym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz poprawę dostępności szkolnictwa wyższego.

W ramach 1 zadania  zostało utworzone Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON) funkcjonujące przy Dziale Spraw Studenckich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy ul. Wojciecha z Brudzewa 12: https://studenci.umw.edu.pl/dss-bon
Od kwietnia ruszają też szkolenia dla pracowników, o których także będziemy Państwa informować. 

W ramach projektu podejmowany będzie szereg działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, zarówno w sferze szkoleń, jak i inwestycji, począwszy od przygotowania pracowników z obszaru dydaktyki do bezpośredniego kontaktu z osobami z niepełnosprawnością po działania w obszarze dostosowawczym naszych budynków, likwidowania barier architektonicznych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. 

Funkcję  Kierownika Projektu pełni Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością - dr Krzysztof Aleksandrowicz.

Projekt realizowany będzie w latach 2022-2023. Zakończenie projektu przewiduje się na koniec października 2023 roku.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.