To kolejny etap rozwijania zagadnień AI w strukturach UMW. Koalicja AI w Zdrowiu aktywnie działa w celu stworzenia środowiska umożliwiającego i szybkie i powszechne korzystanie przez polski system ochrony zdrowia z najnowszych osiągnięć AI.
- Współpracę rozpoczęliśmy od wspólnych działań - Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu był współorganizatorem bardzo dobrze przyjętej przez środowisko konferencji AI w Zdrowiu. W naturalny sposób przy kolejnych rozmowach pojawiły się nowe pomysły wspólnych projektów, dlatego bardzo cieszę się, że dzięki przyłączeniu uczelni do naszego grona otwierają się przed nami jeszcze większe możliwości współpracy -podkreśla lidera Koalicji AI w Zdrowiu Ligia Kornowska-Najbuk.
- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że AI to naturalny i niezbędny dziś element rozwoju medycyny. Jako kardiolog – codziennie zajmujący się pacjentami, ale też badacz uczestniczący w wielu międzynarodowych projektach widzę ogromną potrzebę integracji i systematyzacji danych oraz optymalizacji szeregu procesów – także diagnostycznych. Nie tylko się tego nie obawiam, ale jestem żywo zainteresowany i zaangażowany w rozwój takiego podejścia, również w swojej jednostce. Sztuką jest bowiem nie tyle posiadanie danych, co skuteczne i mądre ich wykorzystanie zarówno w procesie naukowym, jak i klinicznym. Dlatego cieszę, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu coraz aktywniej włącza się w budowanie przestrzeni dla rozwoju AI w polskim systemie ochrony zdrowia - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.