Stanowisko Senatu UMW w sprawie wydarzeń na Ukrainie

1 marca Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyjął uchwałę wyrażającą solidarność z Ukrainą. Senatorowie potępili agresję Rosji na Ukrainę, zaapelowali też do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej.

Treść uchwały

Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu stanowczo potępia agresję Rosji na Ukrainę. Nie ma i nie może być naszej zgody na działania uderzające w fundamentalne wartości: życia, wolności, prawdy, bezpieczeństwa społecznego. Te działania dotykają bezpośrednio przedstawicieli naszej wspólnoty – studentów, pracowników, zaprzyjaźnionych naukowców z wielu ukraińskich uniwersytetów.

W tej trudnej chwili w imieniu reprezentowanej przez nas społeczności wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim, który z ogromnym poświęceniem broni swojej wolności.

Wykonując zawody medyczne, każdego dnia stoimy na straży zdrowia i życia naszych pacjentów. Nie możemy obojętnie patrzeć na dramat ludności cywilnej, ale też wojsk toczących bratobójczą walkę. Deklarujemy nasze wsparcie przedstawicielom władz administracji rządowej i samorządowej koordynującym w regionie Dolnego Śląska działanie w zakresie ochrony zdrowia.

Jako naukowcy kierujemy się prawdą i budujemy wnioski na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań i analiz. Prawda jest obiektywna, dlatego Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu apeluje do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków zmierzających do pokojowego zakończenia działań wojennych. Tylko pokój jest gwarancją globalnego rozwoju nauki i efektywnej współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi.

_______________
Сенат Медичного Університету імені Сілезькіх Пястів у Вроцлаві рішуче засуджує агресію Росії щодо України.  Не було і бути не може нашої згоди на дії, які вражають фундаментальні цінності: життя, свободу, правду, соціальне забезпечення. Ці заходи безпосередньо впливають на представників нашої громади - студентів, співробітників,  дружніх науковців з багатьох українських університетів.

У цей важкий момент від імені громади, яку ми представляємо, висловлюємо нашу солідарність з українським народом, який з величезним присвяченням боронить свою свободу.

Як медичні працівники, ми щодня охороняємо здоров’я і життя наших пацієнтів.  Ми не можемо бути байдужими до трагедії цивільного населення і солдатів, які беруть участь у війні. Заявляємо про нашу підтримку представникам органів влади, координації уряду та місцевого самоврядування в регіоні Нижньої Сілезії дії у сфері охорони здоров'я.

Як вчені, ми стежимо за істиною і будуємо висновки на основі надійно проведених досліджень та аналізів.  Правда є об'єктивною тому Сенат Медичного Університету імені Сілезькіх Пястів у Вроцлаві звертається до академічної спільноти Російської Федерації і закликає до прийняття всіх можливих кроків до мирного закінчення бойових дій.  Тільки мир є гарантією глобального розвитку науки та ефективної співпраці між центрами академічними.