Ruth Dudek-Wicher wygrała konkurs FameLab

Ruth Dudek-Wicher zwyciężyła w 7. edycji konkursu FameLab wyłaniającego najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce. W czerwcu nasza doktorantka weźmie udział w międzynarodowym finale odbywającym się w Wielkiej Brytanii.

Ruth Dudek-Wicher jest doktorantką Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Wydziału Farmaceutycznego z o. Analityki Medycznej. Uznanie jury, nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych i udział w międzynarodowym finale FameLab przyniosło jej wystąpienie dotyczące zakażeń kości i nowoczesnych metod ich leczenia. Kapituła konkursu w uzasadnieniu werdyktu zwróciła szczególną uwagę na wysoką umiejętność prostego i przystępnego przedstawienia wiedzy, bardzo dobrze dobrane i wykorzystane rekwizyty, swobodę wypowiedzi, taktowne poczucie humoru oraz dystans do siebie naszej doktorantki.

Ruth Dudek-Wicher
fot. Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik

–  Zgłoszenie do konkursu było bardzo spontaniczną decyzją. Kiedy przeczytałam, jaka jest jego forma i cel, pomyślałam, że to dobra zabawa. Film eliminacyjny nagrałam dzień przed końcem naboru – wspomina Ruth Dudek-Wicher. – Główna nagroda to niewątpliwie ogromna radość, ale mnie zwłaszcza cieszy fakt, że przygoda się nie kończy, bo między 4 a 8 czerwca będę reprezentować Polskę na finale międzynarodowym. Lubię, jak dużo się dzieje i mogę podejmować kolejne wyzwania – dodaje.

FameLab to międzynarodowy konkurs współorganizowany przez British Council, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Nasza uczelnia była jedyną mającą dwóch reprezentantów w tegorocznym finale konkursu. Oprócz Ruth Dudek-Wicher Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu reprezentował również Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny i edukator w Zakładzie Symulacji Medycznej.

–  W całej tej przygodzie czekałam przede wszystkim na niezapomniane wrażenia i poznanie fascynujących ludzi. To wszystko dostałam na kursie MasterClass, który w marcu przeprowadzili z finalistami Quentin Cooper z BBC, dr Jacek Wasilewski oraz Jacek Mikulski. MasterClass, oprócz pouczających wskazówek, dał mi szansę na zawiązanie nowych przyjaźni i wiele ciekawych rozmów. Gratuluję wszystkim tegorocznym finalistom - stworzyliśmy naprawdę fajny zespół! Nie czuło się konkurencji, ale ogrom wsparcia i pozytywnej energii - mówi Ruth Dudek-Wicher. – Szczerze polecam wszystkim naukowcom wzięcie udziału w konkursie FameLab. Jest to wspaniałe przedsięwzięcie, podczas którego być może dowiecie się o sobie czegoś, o czym nie mieliście pojęcia. Trochę stresu nie zaszkodzi, a w prezencie dostaniecie niezapomniane wrażenia, ludzi przepełnionych energią, wyjątkowe szkolenia, a być może też nagrodę.

Ruth Dudek-Wicher FameLab
fot. Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik