Studenci ostatniego roku kierunku lekarskiego przystąpili do drugiej części egzaminu OSCE. Tym razem mieli do zaliczenia 4 przedmioty: chirurgię, choroby wewnętrzne, medycynę ratunkową i pediatrię.
W bieżącym roku akademickim studenci 6. roku kierunku lekarskiego po raz pierwszy przystąpili do egzaminu OSCE. Egzamin ten ma za zadanie w sposób wystandaryzowany sprawdzić umiejętności praktyczne studentów w zakresie podstawowych dyscyplin medycznych. Opiera się na zweryfikowaniu umiejętności realizacji scenariuszy klinicznych, przygotowanych przez zespoły kliniczne poszczególnych przedmiotów.
Pierwszą część OSCE studenci zdawali w sesji zimowej. Obejmowała ona 3 przedmioty: ginekologię i położnictwo, medycynę rodzinną oraz psychiatrię. W dniu 28 czerwca 2022 r. rozpoczęła się druga część, która potrwa do 5 lipca br. Tym razem studenci mają do zaliczenia chirurgię, choroby wewnętrzne, medycynę ratunkową i pediatrię. Na wykonanie zadania przeznaczone jest 10 minut, w trakcie których komisje egzaminacyjne sprawdzają prawidłowość ich wykonania zgodnie z wcześniej przygotowaną tzw. 'check-listą'.
Organizacja egzaminu OSCE na kierunku lekarskim jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, angażującym wielu nauczycieli, jak i pracowników administracyjnych. W tym roku do egzaminu podchodzi ponad 400 osób. Nad sprawnym przebiegiem egzaminu czuwa główny koordynator Mariusz Koral, a całość odbywa się w Centrum Symulacji Medycznej.
Wprowadzenie OSCE jest kolejnym krokiem w kierunku ustandaryzowania nauczania przyszłych lekarzy na naszej uczelni. W tym roku do egzaminu podchodzą studenci kierunku lekarskiego polskojęzycznego, w kolejnym dołączą do nich również studenci English Division.
fot. Mariusz Koral