OPUS NCN dla zespołu prof. Błażeja Misiaka

Naukowcy z Zakładu Psychiatrii Konsultacyjnej i Badań Neurobiologicznych Katedry Psychiatrii UMW otrzymali grant na projekt badawczy. Zbadają jak stres psychospołeczny wpływa na rozwój pełnoobjawowych zaburzeń psychotycznych. 

Grant na projekt badawczy naukowcy pozyskali z Narodowego Centrum Nauki.  - Doświadczenia podobne do psychotycznych (ang. psychotic-like experiences, PLEs) są wysoce rozpowszechnione i występują u 5 – 8% populacji ogólnej, stanowiąc czynnik ryzyka rozwoju pełnoobjawowych zaburzeń psychotycznych, głównie związanych ze spektrum schizofrenii. Jednym z ważniejszych czynników ich występowania jest szeroko rozumiany stres psychospołeczny, który jest odczuciem wysoce subiektywnym - mówi prof. dr hab. Błażej Misiak. Projekt prof. Misiaka zakłada zbadanie w czasie rzeczywistym, w jaki sposób epigenetyczna regulacja jednego z najważniejszych genów modyfikujących aktywność osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (FKBP5) wpływa na występowanie PLEs, u osób, które nie spełniają kryteriów rozpoznania zaburzeń psychicznych w świetle aktualnej wiedzy. - Wybór genu został podyktowany wynikami wcześniejszych badań zespołu. Jest to projekt oparty o zastosowanie nowoczesnej metodologii badań – metody próbkowania doświadczeń, która za pomocą podręcznych smartfonów i codziennego, wielokrotnego pomiaru stężenia kortyzolu, pozwala obiektywnie opisać natężenie stresu oraz poznać codzienne życie i funkcjonowanie osób badanych - wyjaśnia prof. Misiak.

Projekt badawczy pt. Rola epigenetycznej regulacji genu FKBP5 w moderacji związku pomiędzy stresem psychospołecznym a doświadczeniami podobnymi do psychotycznych - badanie z wykorzystaniem metodologii próbkowania doświadczeń, będzie realizowany przez podmioty wchodzące w skład grupy podmiotów:

1. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
2. Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk;
3. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii
Nauk;
4. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Środki finansowe przeznaczone na badania wyniosą w łącznej wysokości: 3 199 457 zł. Kierownikiem projektu będzie prof. dr hab. Błażej Andrzej Misiak.