Zespół prof. Izabelli Uchmanowicz otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki na badania nad zleżnością występowania zespołu kruchości, pogorszenia się zdolności poznawczych oraz ich wpływu na rozwój demencji u pacjentów z niewydolnością serca.
Patologiczne procesy starzenia zwiększają ryzyko demencji oraz deficytów poznawczych. Jednym z możliwych czynników przyspieszających te procesy wśród osób starszych jest zespół kruchości. Tym właśnie problemem zajmą się naukowcy z zepołu prof. Izabelli Uchmanowicz z Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w ramach grantu badawczego OPUS.
Zespół kruchości objawia się spadkiem funkcji fizjologicznych oraz objawami neuropsychiatrycznymi w tym pogorszeniem zdolności poznawczych oraz występowaniem stanów depresyjnych. U osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego w tym z niewydolnością serca trzykrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wystapienia kruchości. Wykazano, że czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego są znacznie częstsze u osób ze zdiagnozowanym zespołem kruchości.
Podstawowym celem badania będzie próba lepszego zrozumienia zależności oraz przyczyn współwystępowania zespołu kruchości, pogorszenia się zdolności poznawczych oraz ich wpływu na rozwój demencji u pacjentów z niewydolnością serca. W ramach badania zespól będzie dokonywać szeregu rodzaju pomiarów fizjologicznych/klinicznych kruchości i psychologicznych w populacji pacjentów w wieku powyżej 60 lat.
Podjęta problematyka jest szczególnie istotna, ponieważ szacuje się, że w Polsce i na świecie choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zarówno chorobowości, jak i śmiertelności. Dzięki badaniom będzie możliwe ulepszenie i wdrożenie w przyszłości interwencji mających na celu poprawę wyników opieki, w tym zmniejszenie liczby ponownych hospitalizacji, śmiertelności, a także poprawy samoopieki pacjentów.
Badanie pt. Łagodne zaburzenia poznawcze w niewydolności serca: rola czynników sercowo-naczyniowych i zespołu kruchości uzyskało dofinansowanie w wysokości 867 800, 00 zł.