Nie tylko "gwałt" - miesiąc świadomości przestępstw seksualnych

23 maja o godz.17:00 zapraszamy na kolejny wykład „Czym jest obdukcja” w ramach trwającej kampanii „Nie tylko <gwałt>”, organizowanej przez SKN Medycyny Sądowej UMW.

W ramach Kampanii związanej z miesiącem świadomości o przestępstwach seksualnych organizowane będą webinaria prowadzone przez specjalistów z dziedziny prawa, medycyny sądowej oraz psychologii („Przestępstwa seksualne oczami prawnika”, „Czym jest obdukcja?”, „To, co pozostaje – czyli o skutkach przemocy seksualnej”) oraz mini-konferencja online, na której wystąpią członkowie SKN Medycyny Sądowej. 

23 maja (poniedziałek) o godzinie 17:00 na platformie MS Teams kolejne webinarium w ramach cyklu „Czym jest obdukcja” – wykład dr Magdaleny Czuby, medyka sądowego (kliknij w link żeby przenieść się do wydarzenia)

Na Instagramie oraz FanPage’u SKN  publikowane będą także posty, z których Czytelnicy dowiedzą się, czym są przestępstwa seksualne, dlaczego jest to „nie tylko <gwałt>”; jakie są ich skutki, jakie są najczęstsze mity dotyczące przemocy seksualnej, a także gdzie szukać pomocy, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. - W ramach kampanii chcemy przede wszystkim edukować Uczestników o tym, jak wiele zdarzeń zaliczanych jest do przestępstw seksualnych, zachęcić ich do stawiania komfortowych dla nich granic oraz zapewnić, że te granice powinny zostać uszanowane; zachęcić do poszukiwania pomocy oraz zgłaszania aktów przemocy i przestępstw - wyjaśnia Wiktoria Filipowska, studentka, organizatorka wydarzenia. — Liczymy na to, że po naszej Kampanii z uczestnikami zostaną trzy terminy: świadomość (tego, jakie czyny są przestępstwem/przemocą), zgoda (muszą ją udzielić wszystkie osoby zaangażowane w czynność seksualną) oraz granice („twoje” oraz „moje” uznanie i szanowanie granic drugiej strony, a także świadomość tego, że każdy ma prawo do stawiania granic tam, gdzie uzna je za najbardziej komfortowe). Mamy również nadzieję obalić wiele mitów
dotyczących przestępstw seksualnych i przyczynić się do spadku aktów wtórnej wiktymizacji - dodaje. 

- Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z racji tematyki studiów mierzą się z wieloma trudnymi zagadnieniami, kwestia przestępstw seksualnych i ich skutków dla poszkodowanych jest jedną z nich. To niezwykle cenne, że potrzeba rozmowy na ten temat, jego analizy pod różnymi aspektami - od prawnych po psychologiczne pochodzi od samych studentów. W obliczu drastycznych informacji napływających każdego dnia z objętej wojną Ukrainy jest to szczególnie ważne - podkreśla pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu Monika Maziak. - Wykłady wpisują się w realizowany na Uczelni Plan równości płci. Pokazują, że jest to żywy dokument, wynikający z realnych potrzeb naszej społeczności - dodaje Maziak.

Poruszana tematyka:

  • jakie czyny są określone jako przestępstwa przeciw wolności seksualnej wg Kodeksu Karnego,
  • jakie czyny są zaliczane do przemocy seksualnej, 
  • wtórna wiktymizacja osób, które doświadczyły przemocy,
  • jakie są skutki przemocy seksualnej, 
  • gdzie szukać pomocy w przypadku doświadczenia przemocy seksualnej, w tym gdzie zgłosić się na obdukcję, po co to zrobić i jak wygląda takie badanie, 

Omówienie najczęściej występujących mitów, np.:

  • Ubiór może „prowokować” do przemocy seksualnej oraz gwałtu. 
  • Przemoc seksualna dotyczy tylko młodych, atrakcyjnych kobiet (przede wszystkim w kontekście tego, że jej ofiarami padają także mężczyźni).
  • Przemoc seksualna nie istnieje w związkach nieformalnych oraz małżeństwach.
  • Jeśli ofiara się nie broniła, nie było to zgwałcenie.
  • Pracownicy seksualni nie mogą być zgwałceni.


Wydarzenia organizowane w ramach Kampanii:

• wykłady tematyczne prowadzone przez specjalistów w formie webinariów na platformie MS Teams:
„Przestępstwa seksualne oczami prawnika” – wykład dr Joanny Pawlik-Czyniewskiej, prokuratora Prokuratury Krajowej (19.05.2022 – czwartek)
„Czym jest obdukcja?” – wykład dr Magdaleny Czuby, medyka sądowego (23.05.2022 – poniedziałek),
„To, co pozostaje – czyli o skutkach przemocy seksualnej” – wykład Bogumiły Czyńskiej-Czajkowskiej, biegłej sądowej z zakresu psychologii i psychoterapeuty EMDR (data wykładu zostanie podana w późniejszym terminie).

• mini-konferencja prowadzona przez członków SKN Medycyny Sądowej w formie webinariów na platformie MS Teams (08-09.06.2022 – środa-czwartek):
„Przemoc seksualna w czasach wojny – gwałty wojenne”, 
„Sprowokowałaś go! – kontrowersyjne wyroki sądowe”,
„Typologia sprawców przestępstw seksualnych”,
„Przemoc seksualna w mediach i kulturze”, 
„Kobiety jako sprawcy przestępstw seksualnych”, 
„Fałszywe oskarżenia”.
• cykliczna publikacja postów oraz infografik w mediach społecznościowych: na Instagramie oraz fanpage’u na Facebooku.