NAWA - nabór do programu wymiany studentów i naukowców

NAWA zachęca studentów, doktorantów i pracowników naukowych do składania wniosków do Programu wymiany osobowej w ramach dwustronnych umów międzyrządowych i międzyresortowych o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.

Wyjazdy stypendialne w ramach Programu pozwolą na nawiązanie lub pogłębienie już istniejącej współpracy między ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą, a także na podwyższenie specjalistycznych kompetencji uczestniczących w nich przedstawicieli środowiska akademickiego.

Wyjazdy w ramach programu mogą trwać od 5 dni do 12 miesięcy w danym roku akademickim – w zależności od zapisów umowy, w oparciu o którą odbywa się współpraca. Jeśli umowa międzynarodowa przewiduje wypłatę stypendium przez stronę wysyłającą, Program zapewnia finansowanie stypendium na pokrycie kosztów utrzymania Beneficjenta związanych z jego pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym w wysokości uzależnionej od kraju pobytu oraz etapu kariery akademickiej Beneficjenta.

Do kogo skierowany jest Program?

O udział w Programie mogą ubiegać się osoby:

• odbywające studia pierwszego (w chwili złożenia wniosku minimum drugi rok studiów) lub drugiego stopnia w polskich uczelniach lub
  • odbywające studia doktoranckie w polskich uczelniach, instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutach badawczych, międzynarodowych instytutach naukowych lub
  • będące absolwentami studiów wyższych, które uzyskały dyplom nie wcześniej niż dwa lata przed terminem składania wniosków i posiadające rekomendację swojej uczelni (dotyczy wyłącznie wyjazdów do krajów, z którymi współpraca przewiduje wypłatę stypendium przez stronę przyjmującą) lub
  • będące pracownikami naukowymi w polskiej uczelni, instytucie naukowym PAN, instytucie badawczym lub międzynarodowym instytucie badawczym.

Program otwarty jest dla studentów i pracowników naukowych reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, chyba że dana umowa międzynarodowa stanowi inaczej.

Jaki jest harmonogram naboru?

W roku akademickim 2019/20 oferta w ramach Programu dotyczy następujących krajów: Armenia, Białoruś, Bułgaria, Chińska Republika Ludowa, Chorwacja, Czechy, Egipt, Grecja, Izrael, Japonia, Kazachstan, Macedonia, Mongolia, Rumunia, Serbia, Słowenia, Tajwan, Ukraina, Węgry oraz Wietnam.

Regulamin oraz szczegółowe informacje i dokumenty znajdują się na stronie NAWA w zakładce Program wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej.