Mariaż anatomii i sztuki – ludzkie ciało inspiracją dla artystów ASP

„Corpus Humanum – pod takim hasłem od 16 maja w holu Biblioteki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mogliśmy cieszyć oczy sztuką, zainspirowaną kształtem ludzkiego ciała.

Trudno sobie w tym przypadku wyobrazić lepszą formę artystycznego wyrazu niż rzeźba i obraz” – powiedział na finisażu prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński. 


Wybór miejsca wystawy rzeźby i malarstwa spod ręki artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta był nieprzypadkowy. Uniwersytet Medyczny i ASP współpracują ze sobą już od lat. - Przejawem tej współpracy jest prowadzenie przez p. dr Bożenę Kurc-Darak z Zakładu Anatomii Prawidłowej UMW autorskich zajęć z zakresu podstaw anatomii, których adresatami są studenci kierunku rzeźba – stwierdził prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński.  Zajęcia te odbywają się na zaproszenie Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP.  Co ważne, cieszą się sporym zainteresowaniem studentów również innych kierunków. 

- W praktyce edukacyjnej na uczelniach artystycznych codziennością jest posiłkowanie się pracą modeli. Podczas tych zajęć nie ograniczamy się wyłącznie do powierzchownej obserwacji ale także staramy się poszerzyć przestrzeń analizy plastycznej na świadomość tego, co jest wewnątrz, a także tego, jaki ta wewnętrzna sfera ma wpływ na wygląd ciała, na jego kinetykę, muskulaturę, dynamikę ruchu oraz predyspozycje psycho-fizyczne – podkreślił kurator wystawy Grzegorz Niemyjski, dziekan Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP.
Warto podkreślić, że zajęcia wykraczają poza ramy wykładu. Studenci ASP pod okiem pani doktor odwiedzają także Muzeum Anatomii. Uczestniczą też w warsztatach rysunkowych prowadzonych przez doktora Rolanda Grabkowskiego w prosektorium, gdzie szkicują wybrane elementy anatomiczne. Na podstawie tych szkiców – w Pracowni Podstaw Rzeźby – wykonują z gliny przeskalowane modele przestrzenne. Stąd już tylko krok do interpretacji wybranego fragmentu anatomicznego, w wyniku której powstają interesujące formy plastyczne. 
- Przez niemal miesiąc mieliśmy przyjemność prezentować w naszych wnętrzach efekty tego twórczego procesu. Trzeba podkreślić, że ten proces nie ogranicza się wyłącznie do studentów. Ze wsparcia merytorycznego UMW korzystają bowiem również dydaktycy i naukowcy ASP – zaznaczył prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński. 

- Pragnę podziękować rektorowi ASP we Wrocławiu p. prof. Wojciechowi Pukoczowi oraz obecnemu na dzisiejszym finisażu dziekanowi Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki p. prof. Grzegorzowi Niemyjskiemu za dotychczasową współpracę i możliwość obcowania z prawdziwą sztuką. Gratuluję również autorom tych wspaniałych prac. To naprawdę imponujące dzieła – dodał na zakończenie prorektor prof. Tomasz Zatoński. 

fot. T. Walów