Koniec 2. roku współpracy z LO VII

Kończy się rok szkolny - drugi od czasu utworzenia klasy patronackiej w LO VII we Wrocławiu. W czerwcu udało się ugościć uczniów chociaż raz na zajęciach stacjonarnych organizowanych przez Katedrę Biologii i Parazytologii Lekarskiej.

Klasa patronacka w tym roku szkolnym uczestniczyła wyłącznie w zajęciach online, nie licząc ostatnich - czerwcowych. Ze względów bezpieczeństwa i dla urozmaicenia wizyty, uczniowie zostali podzieleni na dwie piętnastoosobowe grupy, które brały udział w dwóch osobnych elementach programu i w połowie czasu wymieniły się.

Zajęcia merytoryczne, powiązane z realizowanym przez uczniów programem z biologii zostały zorganizowane przez Katedrę Biologii i Parazytologii Lekarskiej. Spotkanie poprowadziły dr hab. Dorota Wojnicz i dr Dorota Tichaczek-Gosko, od lat angażujące się w promocję nauki wśród dzieci i młodzieży m.in. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
 

 

Warsztaty „Pasożytnicze protista i bezkręgowce” pozwoliły uczniom poznać najczęściej występujące u ludzi pasożyty takie jak m.in. tasiemiec nieuzbrojony, owsik, włosień kręty czy motylica wątrobowa. Największą atrakcją była możliwość dokładnego obejrzenia omawianych pasożytów. W przypadku niektórych z nich potrzebny był mikroskop, ale nie zabrakło też tych, które swoim rozmiarem wzbudzały zdziwienie i lekkie zniesmaczenie.
 

 

Uczniowie poznali też objawy kliniczne i epidemiologię chorób pasożytniczych, dzięki czemu w przyszłości będą mogli chronić się przed zarażeniem chorobami pasożytniczymi.
 

Drugą atrakcją był udział w queście historycznym (quest - rodzaj gry terenowej) na terenie Kampusu Kliniki. Jest to gra, którą po raz pierwszy w pełnej wersji udostępnimy mieszkańcom Wrocławia dopiero podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2021. Uczniowie zostali „testerami” - wychwycili wszystkie nieścisłości, oszacowali jaki czas będzie potrzebny na ukończenie zadań, podzielili się sugestiami jak sprawić, by quest był bardziej przejrzysty i ciekawy.
 

Quest pozwala zwiedzić kampus i poznać wybitne postacie związane z tym miejscem. Nie wymaga wchodzenia do budynków i jakiejkolwiek znajomości historii na starcie. Czasem za to przydaje się wiedza biologiczna, umiejętność odczytywania mapy i orientacja w terenie.

Klasa patronacka powróci na Uniwersytet Medyczny w październiku, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. To będzie ostatni rok spotkań z klasą w aktualnym składzie, ponieważ rozpoczyna się dla tych uczniów rok maturalny.

Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany poprowadzeniem zajęć dla młodzieży z klasy patronackiej w roku 2021/2022 zapraszamy do kontaktu przez adres email: anna.tumidajewicz@umed.wroc.pl

Fot. Tomasz Walów