Już 8 czerwca odbędzie się konferencja online “AI w Zdrowiu”, która jest współorganizowana przez UMW w ramach grantu HeartBIT_4.0. To pierwsze ogólnopolskie wydarzenie dedykowane sztucznej inteligencji w zdrowiu.
Celem Konferencji jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń krajowych oraz zagranicznych w obszarze regulacji, technologii i standardów medycznych. Wydarzenie jest okazją do przedstawienia rozwiązań sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, zarówno od strony regulacyjnej, medycznej i technologicznej, co pomoże w pełni wykorzystać potencjał AI w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. To również możliwość nawiązania współpracy ze startupami, które zostaną zaprezentowane w Raporcie „Top Disruptors In Healthcare 2021” – pierwszej kompleksowej inwentaryzacji rynku startupów medycznych w Polsce.
UMW jako współorganizator wydarzenia będzie uczestniczył w otwarciu konferencji (09.00–10.00 Keynote speech wokół trendów i wpływu AI na sektor ochrony zdrowia i pacjentów, prof. dr hab. Piotr Ponikowski, Rektor, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Podczas sesji II (Obszar technologiczno-medyczny, w godz. 12.30-13.30) opowiemy o realizowanym od 1,5 roku projekcie HeartBIT_4.0 (HeartBIT_4.0 – Zastosowanie innowacyjnych technik analizy danych medycznych w kardiologii, czyli jak uczelnia medyczna może przygotować się do wdrożenia AI; Dr Agnieszka Siennicka) oraz przedstawimy kilka kontekstów zastosowania AI w obszarze Kardiologii (AI w kardiologii - przegląd możliwości’ Dr hab. Robert Zymliński, lek. Szymon Urban; Podejście oparte na sztucznej inteligencji (AI) w diagnozowaniu zespołu kruchości u pacjentów z niewydolnością serca; Prof. Izabella Uchmanowicz). W tej sesji wystąpi również Prof. Giuseppe Rosano, światowej klasy kardiolog zaproszony osobiście przez Rektora UMW. (temat wystąpienia: Digital health in heart failure).
- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że AI to naturalny i niezbędny dziś element rozwoju medycyny. Jako kardiolog – codziennie zajmujący się pacjentami, ale też badacz uczestniczący w wielu międzynarodowych projektach widzę ogromną potrzebę integracji i systematyzacji danych oraz optymalizacji szeregu procesów – także diagnostycznych. Nie tylko się tego nie obawiam, ale jestem żywo zainteresowany i zaangażowany w rozwój takiego podejścia, również w swojej jednostce. Sztuką jest bowiem nie tyle posiadanie danych, co skuteczne i mądre ich wykorzystanie zarówno w procesie naukowym, jak i klinicznym. Dlatego cieszę, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest współorganizatorem tak cennego dla naszego środowiska przedsięwzięcia. Liczę na to, że dzięki jego efektom wspólnie wpłyniemy na przyszłość medycyny w Polsce – mówi Prof. dr hab. Piotr Ponikowski.
Konferencja ma charakter nieodpłatny i odbędzie się w formie online z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski w dniu 8 czerwca 2021 r. Zapisy oraz szczegółowa agenda są dostępne pod linkiem: http://aiwzdrowiu.pl/
Organizatorem Konferencji jest Polska Federacja Szpitali, we współpracy z Ambasadą Brytyjską, Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Koalicją AI w zdrowiu.
Projekt HeartBIT_4.0 jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020.