Dr Sylwester Ślusarczyk otrzyma dofinansowanie projektu pt. "Elektroporacja pulsacyjna jako innowacyjna metoda w procesie tzw. dojenia korzeni, wykorzystana w adaptacji upraw roślin leczniczych w warunkach bezglebowych".
Interdyscyplinarny i nowatorski projekt z pogranicza nauk farmaceutycznych, technicznych, biologicznych i rolniczych będzie realizowany w Ogrodzie Botanicznym Roślin Leczniczych – w Pracowni Eksperymentalnych Metod Hodowli Ziół Leczniczych, dysponującej nowoczesną infrastrukturą do upraw bezglebowych oraz wysoko wykwalifikowaną kadrą inżynieryjno-techniczną.
Badania będą prowadzone w ścisłej współpracy z Katedrą Biologii Molekularnej i Komórkowej WF (prof. Julita Kulbacka), Politechniką Wileńską (prof. Jurij Nowicki, Katedra Wysokich Pól Magnetycznych) oraz Uniwersytetem w Lund (dr Federico Gomez Galindo). Unikatowość pomysłu badawczego polega na połączeniu innowacyjnych technologii elektropermeabilizacji żywych tkanek roślinnych z zastosowaniem tzw. zielonej chemii do bezpośredniej ekstrakcji naturalnymi cieczami głęboko eutektycznymi (NADES – natural deep eutectic solvents) – całkowicie biodegradowalnymi i nietoksycznymi rozpuszczalnikami w procesie, znanym jako "dojenie korzeni" (root milking). Wyposażenie pracowni Ogrodu w urządzenia do upraw aeroponicznych umożliwia otrzymywanie niezanieczyszczonych i bezpośrednio dostępnych do eksperymentów korzeni, które mają posłużyć jako źródło substancji farmakologicznie czynnych. Do badań wybrane zostały cenne farmakopealne surowce lecznicze, które były już w Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej badane od lat – Belamcandae chinensis rhizoma i Scutellariae baicalensis radix, i które mają wielokierunkowe działanie, m. in zapobieganie osteoporozie i zapaleniom jelita grubego (belamkanda, stwierdzone m.in. w badaniach w Katedrze Farmakologii) oraz przeciwzapalne i przeciwwirusowe (Scutellaria baicalensis).