Informacja dla studentów uczelni medycznych z Ukrainy

Komunikat w sprawie dalszych działań umożliwiających kontynuowanie studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym (oraz innych medycznych) w Polsce przez studentów kształcących się dotychczas na Ukrainie.

W związku z  komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 16 marca 2022 r. informujemy, że za przydział studentów z Ukrainy do poszczególnych uczelni w Polsce, odpowiedzialne będzie Ministerstwo Zdrowia. Formularze elektroniczne z prośbą o przeniesienie, które do tej pory otrzymaliśmy zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia.

Poniżej zamieszczamy komunikat Ministerstwa:

W dniu 12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583), która wprowadziła szereg ważnych zmian do ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, których celem jest umożliwienie kontynuowania nauki na studiach w Polsce dotychczasowym studentom – obywatelom Polski i Ukrainy – uczelni ukraińskich.
Ustawa wprowadza rozwiązania, które pozwalają uczelniom na określenie szczególnych zasad ich organizacji i funkcjonowania w związku z koniecznością umożliwienia odbywania studiów przez osoby, które w wyniku działań wojennych na terytorium Ukrainy były zmuszone opuścić ten kraj.

Przypominamy, że informacja nie dotyczy studentów z Ukrainy, którzy rozpoczęli studia na UMW przed wojną.

Mając powyższe na uwadze, począwszy od 15 marca br. dokonany zostanie podział zgłoszonych osób na poszczególne uczelnie według następujących zasad:

Obywatele Ukrainy, którzy posługują się językiem polskim na studia stacjonarne w języku polskim,
Obywatele Ukrainy, którzy nie posługują się językiem polskim, a posługują się językiem angielskim – na studia stacjonarne lub niestacjonarne w języku angielskim,
Obywatele Polski na studia odpłatne w języku polskim lub angielskim (niestacjonarne w języku polskim lub studia w języku angielskim).
Dokonując podziału zostaną uwzględnione w miarę możliwości zgłoszone preferencje co do uczelni.

Uczelnie, do których zostaną przekazane dane osób objętych procedurą przeniesienia będą kontaktować się w celu ustalenia szczegółowej procedury kwalifikacji i przyjęcia na studia.

Przydzielenie dokonane przez Ministra Zdrowia nie jest równoznaczne z decyzją o przyjęciu na studia w danej uczelni. Decyzja ta pozostaje w ramach autonomii w wyłącznej kompetencji uczelni.

Pełna treść komunikatu ministerstwa także w języku ukraińskim znajduje się TUTAJ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Інформація щодо подальших дій, які дозволяють продовжувати навчання на напрямку лікувальної справи і стоматологічному напрямку (та інших медичних напрямках) у Польщі студентам, які раніше навчалися в Україні

У зв’язку з повідомленням МОЗ від 16 березня 2022 року повідомляємо, що МОЗ буде відповідати за розподіл студентів з України до окремих вишів Польщі. Отримані нами електронні бланки запитів на переказ подано до МОЗ.

Нижче подано повідомлення міністерства:

12 березня 2022 р. набрав чинності Закон про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави (Вісник законодавства «Дзеннік Устав», позиція 583), який передбачив низку важливих змін до Закону «Право про вищу освіту та науку», метою яких є уможливлення продовження навчання у вищих навчальних закладах у Польщі студентам (громадянам Польщі та України), які раніше навчалися в українських вищих навчальних закладах.
Закон передбачає механізми, які дозволяють вищим навчальним закладам встановлювати особливі правила їхньої організації та роботи у зв'язку з необхідністю уможливлення навчання особам, які внаслідок воєнних дій на території України були змушені покинути цю країну

Враховуючи наведене вище, починаючи з 15 березня поточного року буде здійснено поділ осіб, які звернулися, на вищі навчальні заклади відповідно до таких засад:
Громадяни України, які володіють польською мовою, на стаціонарну форму навчання польською мовою,
Громадяни України, які не володіють польською мовою, але володіють англійською мовою – на стаціонарну або нестаціонарну форму навчання англійською мовою,
Громадяни Польщі на платне навчання польською або англійською мовою (нестаціонарне польською мовою або навчання англійською мовою).
Здійснюючи поділ, будуть враховуватися по мірі можливості заявлені побажання щодо конкретного навчального закладу.
Вищі навчальні заклади, в які передаватимуться дані осіб, на яких поширюється процедура переведення, будуть зв’язуватися зі студентами з метою визначення детальної процедури прийому на навчання.
Направлення до вищого навчального закладу Міністром охорони здоров’я не є рівнозначним рішенню про прийняття на навчання в конкретному ВНЗ. Це рішення відповідно до принципу автономії вищих навчальних закладів належить до виключної компетенції самого ВНЗ.

Посилання на оголошення тут