19 maja w Polsce, 20 maja na całym świecie obchodzimy Dzień Badań Klinicznych. Polska od wielu lat dla nich jest ważnym rynkiem. Coraz intensywniej ten obszar rozwijany jest także na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
- Cieszę się, że rozwijamy kluczowy dla nas obszar. Jesteśmy we Wrocławiu gotowi do prowadzenia badań klinicznych na dużą skalę. Powstanie Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK) to dla nas ważny etap - integracji naszych zespołów pracujących na uczelni i w szpitalu, ale też - dzięki powołanej w całej Polsce sieci ustandaryzowanych ośrodków - szansa na współpracę na dużo większą skalę - podkreśla Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. - Wszystkim pracownikom uczelni i szpitala zaangażowanym w ten proces - zarówno naukowcom jak i osobom wspierającym ich administracyjnie z okazji obchodzonego święta życzę sukcesów, bo dzięki ich pracy i wytrwałości mamy szansę zapewnić naszym pacjentom lepsze leczenie i opiekę. To wyjątkowo ważna naukowo i klinicznie działalność - dodaje prof. Piotr Ponikowski.
19 maja zaplanowano konferencję „Badania Kliniczne, razem możemy więcej”, w której w jednym z paneli wystąpi też p.o. dyrektor UCWBK Marta Duda-Sikuła. - To był dla nas bardzo ważny i intensywny rok - cieszę się, że możemy na bieżąco wymieniać się doświadczeniami z koleżankami i kolegami w całym kraju - temu służy ta konferencja. Wszyscy mamy świadomość, że przed Polską otwiera się ogromna szansa. Dotychczas rozwój niekomercyjnych badań klinicznych w naszym kraju postępował zdecydowanie wolniej niż w zachodniej Europie. Tam odsetek badań niekomercyjnych sięga 40 procent, u nas zaledwie dwóch. A są to przecież bardzo ważne badania, stanowią podstawę rozwoju innowacyjnej medycyny i, co równie istotne, odpowiadają na potrzeby pacjentów w kluczowych dziedzinach, nie służąc osiąganiu zysku - podkreśla Marta Duda-Sikuła. I dodaje, że nasza uczelni aktywnie się w ten rozwój włącza. - Otrzymaliśmy kilka grantów z Agencji Badań Medycznych, aplikujemy o kolejne. Kończymy pierwszą edycję studiów podyplomowych
„Niekomercyjne Badania Kliniczne - projektowanie, realizacja i zarządzanie", które są częścią projektu „Akademia Badań Klinicznych", dzięki której wykształcimy kilkuset bardzo potrzebnych na polskim rynku specjalistów. Zainteresowanie jest duże, przed nami jeszcze dwie edycje - zapowiada.
W Uniwersyteckim Centrum Wsparcia Badań Klinicznych pracuje obecnie 11 osób w tym: specjaliści ds. badań klinicznych, koordynatorzy badań, specjaliści ds. pozyskiwania, realizacji i rozliczeń. Jednostka ma za zadanie zapewnić kompleksowe wsparcie w zakresie planowania, koordynacji i zarządzania badaniami klinicznymi, by docelowo jako interdyscyplinarny zespół świadczyć usługi Akademickiego CRO.