Dolnośląski Festiwal Nauki 2021: od science fiction do Science

Już 17 września rozpocznie się kolejna, 24. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nasi wykładowcy, doktoranci i studenci przygotowali z tej okazji aż 95 wydarzeń, które, ponownie jak w roku ubiegłym, odbędą się w formule online.

Tegoroczna edycja festiwalu we Wrocławiu potrwa od 17 do 22 września, a wszystkie wydarzenia w jej ramach będą odbywać się w internecie.

Nasi wykładowcy podzielą się swoją wiedzą nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych miastach Dolnego Śląska, w tym podczas wykładów w Lubinie, Ząbkowicach Śląskich, Bolesławcu czy Dzierżoniowie. Pełen program wydarzenia z podziałem na organizatorów sprawdzić można tutaj: https://www.festiwal.wroc.pl/wydarzenia/

DFN 2021

Wykładom przyświecać będzie motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu „Od science fiction do Science”, który nawiązuje do ogłoszonego na rok 2021 roku Stanisława Lema, autora słów “Nauka wyjaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”.

Warsztaty pod hasłem Od science fiction do Science” wspólnie z zespołem poprowadzi dr Katarzyna Wilgusz, przybliżając uczestnikom chemiczne ciekawostki i tajniki warsztatu eksperymentatora. Z kolei na Laboratoryjne Eksperymenty Medyczne Pilota Pirxa zapraszają dr Aleksandra Redzicka i mgr Teresa Glomb, których zajęcia będą poświęcone zjawisku fluorescencji w kontekście leków i substancji chemicznych. Podczas wykładu „Od Čapka i Lema do robota da Vinci: literatura i sztuka inspiracją do stworzenia robotów chirurgicznych” dr n.med. Adam Skalski wyjaśni, jak robot medyczny ma się do popkulturowej wizji robotów, serwowanej nam między innymi w czasach Leonarda da Vinci, książkach Stanisława Lema czy… filmach z serii „Gwiezdne Wojny”.

W PhysioSTREAM - laboratorium fizjologicznym online uczniowie szkół średnich będą mogli wcielić się w prawdziwego naukowca– będą mieli możliwość wykonania eksperymentów fizjologicznych z udziałem człowieka – zdalnie – rękami naukowców z Katedry Fizjologii, którzy dodatkowo wyjaśnią co i dlaczego się stało, na czym polegają reakcje i co by się stało gdyby nie następowały. Uczniowie podczas lekcji on-line realizowanej w naszych pracowniach badawczych (https://www.lekarski.umed.wroc.pl/fizjologia-nauka ) będą mogli sprawdzić jak wyglądają reakcje ważnych parametrów fizjologicznych na bodźce stanowiące odpowiedniki wyzwań, które stawiamy przed naszymi organizmami na co dzień jak np. szybkie wstawanie z łóżka, morsowanie, gra na trąbce, ćwiczenia fizyczne i wiele innych. Opiekunowie grup (nauczyciele) otrzymają odpowiednio wcześniej opisy doświadczeń tak aby klasa wiedziała, co można będzie wybrać podczas lekcji.

Podczas DFN nie zabraknie także wykładów spod znaku niezwykle popularnej kryminalistyki. Mgr Agata Thannhäuser i dr Łukasz Szleszkowski opowiedzą, jak wizje z seriali spod znaku CSI maja się do realiów pracy antropologa sądowego podczas spotkania zatytułowanego „W kościach zapisane…”. Natomiast studiujący medycynę Kinga Brawańska i Antoni Krotliński przybliżą kulisy sekcji zwłok podczas wykładu „Prosektorium, czyli tam gdzie umarli uczą żywych”.

Dolnośląski Festiwal Nauki ma formę online, jednak przy tej okazji zachęcamy do odwiedzin kampusu naszej uczelni i wzięciu udziału w grze miejskiej na jego terenie. Quest historyczny przygotowany przez Annę Tumidajewicz przybliża tajniki przeszłości naszej uczelni, prowadząc uczestników przez miejsca ją dokumentujące. W queście będzie można wziąć udział w dowolnej chwili trwania festiwalu, pobierając kartę gry umożliwiającą zdobywanie punktów. Liczby zebrane we wszystkich oznaczonych na mapie miejscach pozwolą odkryć współrzędne geograficzne miejsca docelowego, które kończy zabawę. Ci, którym to się uda, mogą przesłać zdjęcie z miejsca na podany w opisie gry adres i wygrać upominki przygotowane przez Dział Marketingu naszej uczelni.