Doktorantka Olga Michel zdobyła Stypendium Fulbrighta

Olga Michel, doktorantka z Katedry i Zakładu Biochemii Lekarskiej, została laureatką Fulbright Junior Research Award za badania nad wykorzystaniem elektroporacji w terapii raka trzustki na modelu in vitro.

Fulbright Junior Research Award to trwające od 6 do 9 miesięcy stypendia dla polskich doktorantów, na realizację własnych projektów badawczych w USA. Stypendium ma na celu zebranie materiałów do rozprawy doktorskiej.

Olga Michel jest doktorantką III roku na Wydziale Lekarskim. Badania do pracy doktorskiej realizuje w Katedrze i Zakładzie Biochemii Lekarskiej, pod opieką profesor Jolanty Saczko oraz dr hab. Julity Kulbackiej. Badania zogniskowane są na wykorzystaniu elektroporacji w terapii raka trzustki na modelu in vitro. Elektroporacja jest nowoczesną techniką opartą na dostarczeniu do komórek impulsowego pola elektrycznego, co może znacząco wpływać na skuteczność transportu niektórych leków cytostatycznych. W efekcie możliwe jest obniżenie efektów ubocznych terapii poprzez zmniejszenie stosowanych dawek oraz działanie miejscowe. Co więcej, w ten sposób możliwe jest leczenie trudnych, nieoperacyjnych przypadków oraz poprawa skuteczności leczenia paliatywnego.

W moich badaniach oceniam skuteczność klasycznych leków podawanych podczas elektrochemioterapii, oraz związków, które nigdy wcześniej nie były stosowane w tym kontekście, wpływających na dodatkowe zwiększenie transportu lub modulację lekooporności – tłumaczy Olga Michel.

Olga Michel

Jako ośrodek zagraniczny, w którym będzie realizować projekt badawczy, nasza doktorantka wybrała Old Dominion University w Norfolk (Virginia, USA), a konkretnie centrum badawcze The Frank Reidy Research Center for Bioelectrics (FRRCBE). Ze względu na prowadzone w nim pionierskie badania w obszarze nano- i pikosekundowej elektroporacji, ośrodek ten jest obecnie jednym z wiodących na świecie. Projekt nadzorować będzie profesor Olga Pakhomova, ekspert w dziedzinie badań bioelektrochemicznych.

Zainteresowania naukowe laureatki dotyczą także innych nowatorskich terapii przeciwnowotworowych, zwłaszcza wykorzystujących niskotoksyczne związki pochodzenia naturalnego. Obecnie Olga Michel jest przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego „Biologia komórki nowotworowej”, w którym studenci mają okazję prowadzenia doświadczeń w laboratorium hodowli komórkowej.

Stypendium Fulbrighta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wyrazem docenienia pracy mojej oraz wspaniałego zespołu Katedry Biochemii, który ofiarował mi ogromne wsparcie przez cały proces aplikacji. Wyjazd do USA odbieram również jako szansę na poszerzenie horyzontów poprzez obcowanie z odmienną kulturą, poznanie innego stylu pracy. Serdecznie zachęcam młodszych kolegów do aplikowania o stypendium – mówi laureatka. – Wszystkich studentów zainteresowanych tematyką elektroporacji oraz terapii przeciwnowotworowych serdecznie zapraszam na spotkanie koła oraz na konferencję „2nd Wroclaw Scientific Meetings”, na której 2 marca wykład będzie miał m. in. prof. Vernier z Old Dominion University.