Od stycznia pracownicy naukowi naszej uczelni mogą już korzystać ze wsparcia w zakresie analiz, nowej jednostki uniwersyteckiej — Centrum Analiz Statystycznych (CAS).
Uruchomienie CAS to wymierne korzyści dla uniwersytetu. — Swoją działalnością będziemy aktywnie wspierać uczelnię w procesie ewaluacji – mówi dr hab. Krzysztof Kujawa, p/o dyrektora Centrum Analiz Statystycznych. Pracownicy Uniwersytetu nie tylko otrzymają kompleksowe wsparcie w zakresie prowadzenia analiz statystycznych oraz w publikowaniu wyników takich analiz, ale także będą mieli okazję uzyskać wiedzę na temat statystycznych aspektów projektowania badań empirycznych w medycynie. — Co ważne, praca pracowników Centrum będzie opłacana tylko w ramach ich wynagrodzeń, jako pracowników zatrudnionych na naszej uczelni – dodaje dr hab. Kujawa.
Jak skorzystać z usług CAS? — Pomimo tego, że jesteśmy jeszcze w fazie budowania zespołu, to już teraz zapraszam do kontaktu w sprawie analiz statystycznych za pośrednictwem mojego maila: krzysztof.kujawa@umed.wroc.pl – wyjaśnia Krzysztof Kujawa. — Po skompletowaniu całego zespołu będziemy mogli ruszyć z pracami w pełnym wymiarze — dodaje. Zasady zgłaszania zadań do współpracy z CAS są opisane na stronie w zakładce „Zgłoszenia” (https://www.umed.wroc.pl/centrum-analiz-statystycznych-zgloszenia). —Podstawą naszego kontaktu będzie zgłoszenie mailowe pocztą uniwersytecką z opisem zasadniczych zadań do wykonania. Zastrzegam, że przygotowanie danych do analizy i ich poprawność będzie leżeć po stronie zamawiającego – dodaje dyrektor CAS.
W tym tygodniu w zakładce "Dane" znajdzie się także drugi zbiór kluczowych informacji - o tym, jak należy przygotować dane przesyłane do CAS w celu przeprowadzenia analizy statystycznej. Z wielu doświadczeń wynika, że bardzo często przygotowanie zbioru danych do analizy zajmuje więcej czasu, niż sama analiza. — Zachęcam, aby najlepiej konsultować strukturę danych już na początku planowania badań — wyjaśnia dr Kujawa.
— W miarę możliwości i dostępności naszych statystyków będziemy chcieli rozwijać umiejętności pracowników UMW w zakresie analizy statystycznej, bo zapotrzebowanie w tym zakresie z pewnością będzie duże. Będziemy o tym informować – mówi dr Kujawa. — Nasze analizy będziemy opierać na programie Statistica dlatego niezbędna będzie jego instalacja (https://www.umed.wroc.pl/statistica). Posiadanie zainstalowanego programu umożliwi każdemu pracownikowi otwieranie plików z wynikami i wykresami itp., a co więcej - np. samodzielną edycję w celu ich dostosowania do wymogów redakcyjnych poszczególnych czasopism – wyjaśnia dyrektor CAS.
CAS mieści się w Centrum Naukowej Informacji Medycznej przy ulicy Marcinkowskiego 2-6 na IV piętrze.