Już ponad cztery miesiące Centrum Analiz Statystycznych wspiera naukowców naszej uczelni. Uruchomienie CAS to wymierne korzyści dla uniwersytetu. Swoją działalnością aktywnie wspiera bowiem uczelnię w procesie ewaluacji.
Naukowcy z UMW chętnie sięgają po pomoc Centrum Analiz Statystycznych, które działa od połowy grudnia 2020 r. Po kilku miesiącach działalności dr hab. Krzysztof Kujawa, p.o. dyrektora CAS, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami w kontekście działalności centrum. — Był to bardzo intensywny dla nas czas. Przez cztery miesiące działalności już wykonaliśmy 20 analiz statystycznych, jesteśmy w trakcie tworzenia 5 kolejnych, a zgłoszone są już 4 następne. Udzieliliśmy także kilkunastu konsultacji odnośnie wyboru sposobu analizy lub przygotowania danych, a także dokonaliśmy 7 recenzji (w zakresie statystyki) publikacji w Advances in Clinical and Experimental Medicine — wylicza dr hab. Krzysztof Kujawa, p.o. dyrektora CAS.
— Najaktywniejsze jednostki w kontaktach z nami, w tym w zlecaniu nam analiz statystycznych, to zdecydowanie Katedra Psychiatrii oraz Katedra Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji — dodaje.
Wyzwaniem, czasem bardzo trudnym, jest wielka różnorodność zagadnień, z jakimi w większej części młody zespół CAS, musi się mierzyć. — Jest to bardzo motywujące i rozwijające. Już na samym początku zetknęliśmy się z problemami wymagającymi użycia różnych nie często używanych w statystyce technik, dostosowanych do specyfiki danego rodzaju badań, np. w psychiatrii. Niektóre z tych technik dopiero będziemy poznawać, co wymaga trochę tzw. wolnego (od bieżących zleceń) czasu — mówi dr hab. Krzysztof Kujawa. Metody statystyczne rozwinęły się i rozwijają się ciągle bardzo szybko, a cały zespół CAS zna je bardzo dobrze i cały czas doskonali umiejętności. — Sam program Statistica, choć świetny - i jest rzeczą niezwykle dogodną, że wszyscy pracownicy naszej uczelni mogą z niego korzystać w ramach licencji instytucjonalnej- to jednak nie wystarcza. Dlatego wykorzystujemy także inne programy, jak PaST oraz G*Power — dodaje Kujawa.
Spytaliśmy także o plany i wyzwania dla CAS w najbliższym czasie. Bardzo ważnym działem działalności centrum jest prowadzenie zajęć dydaktycznych. — Obecnie trwają ustalenia dotyczące udziału pracowników CAS w działalności dydaktycznej od przyszłego roku akademickiego — mówi dr hab. Krzysztof Kujawa.
— Wiemy już, że ważnym i do tej pory mało znanym naszemu zespołowi tematem są protokoły badań klinicznych. Temu musimy poświęcić z pewnością więcej uwagi. Drugie zadanie nad którym chcielibyśmy się skoncentrować, to zapoznanie się – po zakupie licencji – z pakietem SPSS. Trzecie – to poznanie metod specyficznych w badaniach psychiatrycznych — wylicza p.o. dyrektora CAS.
Informacje dotyczące działalności CAS oraz tego jak przygotować dane do analizy znajdziecie Państwo tutaj: https://www.umed.wroc.pl/centrum-analiz-statystycznych-jednostka
Kierujący Centrum Analiz Statystycznych podkreśla, że rozpoczęcie działań merytorycznych możliwe było dzięki ogromnemu wsparciu administracyjnemu, które jego jednostka otrzymała z wielu stron – od prorektora ds. nauk prof. Piotra Dzięgiela poczynając, przez Dział Spraw Pracowniczych z dyrektor Dorotą Płuciennik i realizującą proces rekrutacji Joanną Ciapałą z HR-u, po kanclerzy: Patryka Hebrowskiego i Czesława Olczyka, którzy błyskawicznie reagowali na zgłaszane potrzeby.