Budynek dawnej apteki przy Chałubińskiego 7 odzyskał dawny blask i zyskał zupełnie nową funkcję. To właśnie tam na początku zeszłego roku w czasie remontu odnaleziono stare, poniemieckie dokumenty.
Jeszcze przed oficjalnym oddaniem odwiedziliśmy wnętrza nowego budynku Centrum Symulacji Medycznej. Po gruntownym remoncie budynek zyskał sale seminaryjne, pokazowe oraz sale sekcyjne. Z pieczołowitością odnowiono zabytkowe elementy stolarki drzwiowej, zachowano także oryginalne kamienne schody oraz drewniane balustrady. Budynek jest także odpowiednio dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
— W przypadku budynku byłej apteki, remont dobiegł już praktycznie końca i w czerwcu budynek będzie już mógł być oddany do użytku. Mamy już wszystkie potrzebne odbiory techniczne końcowe: p.poż, sanepid oraz z Urzędu Dozoru Technicznego – wylicza – Maciej Łęcki, starszy inspektor nadzoru ze strony UMW. – Sprawnie przebiegły też prace wymagające zgody konserwatora zabytków, między innymi montaż zewnętrznej windy – dodaje. Sprawny przebieg prac to także zasługa czuwającego nad budową inspektora nadzoru ze strony uczelni. Budynek nawiązuje do pierwszego Centrum Symulacji Medycznej nie tylko przeznaczeniem, ale także swoim designem. Na zewnątrz wykorzystano między innymi stal kortenowską, którego powłoka odzwierciedla rdzę, a która jest już cechą charakterystyczną budynku CSM I.
Tak jak pierwotnie zakładano remont zakończy się późną wiosną 2022 roku i w czerwcu lub lipcu powinniśmy mieć już przekazany obiekt. W ramach rozwoju praktycznego kształcenia podyplomowego lekarzy w Centrum Symulacji Medycznej będą tu teraz szkoleni m.in. lekarze-chirurdzy. — W ramach tego projektu będziemy tu rozwijać dwa kursy. Kurs urazowy ETC, za który odpowiadał dr Piotr Kolęda, a będzie odpowiadać Mariusz Koral oraz kurs laparoskopowej chirurgii dziecięcej pod kierownictwem prof. Dariusza Patkowskiego – mówi Mariusz Koral z Zakładu Symulacji Medycznej.
— Planujemy już w sierpniu wyposażyć budynek w sprzęt, a we wrześniu kontynuować rekrutacje i kursy. Z inicjatywy prorektor ds. studentów i dydaktyki prof. Agnieszki Piwowar oraz dr. Pawła Gawłowskiego - inicjatora powstania na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pracowni Innowacyjnych Technik Symulacji szukamy możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w nowym Centrum – dodaje Mariusz Koral.
Fot. T. Walów