Badania nad testem genowym do diagnostyki chorób otępiennych

Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego UMW pracują nad stworzeniem testu genowego do oceny ryzyka zapadnięcia na chorobę otępienną. Test ma wspomagać prawidłową diagnostykę chorób otępiennych i dobór sposobu leczenia do pacjenta. 

Założeniem projektu realizowanego w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 (działanie  1.2A Wsparcie dla przedsiębiorstw chcących rozpocząć lub rozwinąć działalność B+R) pn. „Opracowanie i walidacja panelowego testu diagnostycznego do oceny ryzyka zapadnięcia na chorobę otępienną i wdrożenie spersonalizowanej metody terapii farmakologicznej oraz algorytmu do interpretacji wyników” jest stworzenie i potwierdzenie skuteczności diagnostycznej testu genetycznego obejmującego analizę 42 polimorfizmów zlokalizowanych w ludzkim genomie. Wpływają one na ryzyko wystąpienia niektórych chorób otępiennych oraz modyfikują farmakokinetykę i farmakodynamikę leków stosowanych w ich terapiach. Opracowany test będzie wspomagał prawidłową diagnostykę chorób otępiennych oraz odpowiedni dobór trybu leczenia dopasowany do fizjologii chorej osoby. Test będzie oparty o technikę Real Time PCR (qPCR). Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum utworzonego przez firmę Amplicon sp. z o. o. i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

W ramach projektu zaplanowano m.in. wynagrodzenia zespołu badawczego oraz zakup materiałów i odczynników do wykonywania prac badawczych.  Wyniki prac związanych z analizą materiału klinicznego zostaną opublikowane w czasopismach naukowych z udziałem pracowników Uniwersytetu Medycznego biorących udział w projekcie i włączone do ich dorobku naukowego. Projekt będzie realizowany  w latach 2020-2023 w laboratoriach firmy Amplicon oraz Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej, Zakładu Biotechnologii Farmaceutycznej i Pracowni Przesiewowych Testów Aktywności Biologicznej i Gromadzenia Materiału Biologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 
Wartość dofinansowania z UE wynosi: 682 652,00 PLN, w tym dla Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: 367 112,00 PLN.