3 maja przypada Światowy Dzień Alergii i Astmy. Rozmawiamy z dr hab. Maritą Nittner-Marszalską, prof.UMW z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UMW o metodach walki z alergią.
Ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży i nasilają się z wiekiem.
Pani profesor jakie mamy obecnie metody odczulania i leczenia alergii?
Objawy alergii leczymy najczęściej farmakologicznie z całą świadomością, że jest w ten sposób zmniejszamy nasilenie lub nawet przejściowo znosimy dolegliwości pacjenta, ale nie wpływamy na przyczynę ich powstania. Gama leków, którymi się posługujemy jest szeroka, co więcej wzbogacona ostatnio o leki biologiczne. Te ostatnie, stosujemy w niektórych, najcięższych schorzeniach alergicznych. Drugim orężem alergologi jest immunoterapia, potocznie nazywana odczulaniem. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, immunoterapia alergenowa uderza w przyczynę alergii.
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie, jeśli już wybierzemy to obrazowe określenie immunoterapii alergenowej, to metoda przywracająca tolerancję alergenu odpowiedzialnego za objawy alergii. Odczulanie, to jest nazwa potoczna immunoterapii alergenowej. Podając stopniowo wzrastające dawki alergenu wpływamy na układ immunologiczny, zmieniając jego reaktywność i aktywujemy mechanizmy immunologiczne pozwalające +tolerować+ alergen, na który poprzednio wywoływał objawy nadwrażliwości tj alergii. Tą metodą uzyskujemy tolerancję alergenu uprzednio wywołującego objawy nadwrażliwości. Szczepionkę alergenową podajemy obecnie w podskórnych iniekcjach lub podjęzykowo.
Czy odczulając się możemy odczulić się już na całe życie?
Efekty odczulania występują szybko, już w pierwszym roku leczenia i utrzymują się po zakończeniu 3-5 letniego kursu tego leczenia. Na jak długo? Na podstawie ostatnich badań tupu „real life” możemy sadzić, że nawet przez 9 lat w alergii szczepionkami pyłków roślin i roztoczy. W praktyce widujemy pacjentów np. odczulanych jadem osy z powodu alergii na ten jad, u których efekty immunoterapii są widoczne nawet przez 20 lat.
Jak odczula się dzieci, a jak dorosłych?
Tak samo. Dzieci odczulamy od 5 roku życia, a dorosłych bez górnego limitu wiekowego, choć zwykle do 65 roku życia. I dzieci i dorosłych odczulany tymi samymi szczepionkami i według tych samych protokołów. Dużą popularnością wśród dzieci, a dokładniej ich matek, cieszy się immunoterapia podjęzykowa jako bezbolesna i możliwa do podawania w warunkach domowych.