11 kwietnia - Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Co roku 11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona, upamiętniający urodziny Jamesa Parkinsona, autora pierwszego opisu tego schorzenia. Symbolem tego dnia jest czerwony tulipan.  

Na świecie z powodu choroby Parkinsona cierpi około 7 mln. osób. W Polsce około 80 tysięcy osób jest dotkniętych schorzeniem zwyrodnieniowym ośrodkowego układu nerwowego, doprowadzającym do znacznej niepełnosprawności i pogorszenia jakości życia. Katedra i Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobą Parkinsona. W ciągu ostatnich lat wprowadzono w Klinice zaawansowane terapie późnego okresu choroby Parkinsona, w tym leczenie operacyjne metodą DBS we współpracy z Katedrą i Kliniką Neurochirurgii naszej Uczelni, a także terapie infuzyjne.     
       W dniach 7 – 10 kwietnia 2021 r. we Wrocławiu przeprowadzono wirtualnie IV Kongres Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz VIII Zjazd Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, podczas którego dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW objął funkcję prezesa Towarzystwa i Sekcji na lata 2021-2024. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Piotra Ponikowskiego. W zjeździe wzięło udział ponad 800 uczestników. Tematyka zjazdu obejmowała zagadnienia dotyczące etiopatologii, w tym genetyki oraz diagnostyki i terapii choroby Parkinsona i innych zaburzeń ruchowych. 


Rozpoczęcie IV Kongresu Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona


Wystąpienie prof. Rymaszewskiej podczas kongresu

W zjeździe uczestniczyli wybitni specjaliści z Polski i z zagranicy, między innymi z USA, Niemiec i Włoch. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sesja interdyscyplinarna łącząca zagadnienia kliniczne z neurobrazowaniem, sesja wideoprezentacji, wyróżnionych doktoratów z różnych ośrodków, a także sesja dotycząca wielospecjalistycznej opieki w późnym okresie chorób neurozwyrodnieniowych.  Poza tym dla chorych i ich opiekunów zorganizowano specjalną sesję, w której lekarze praktycy przedstawili zagadnienia użyteczne w codziennej walce z chorobą.