Przewody habilitacyjne (Archiwum WL-S)

Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i dyscyplinie: stomatologia
Wykaz aktów prawnych:

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o Szkolnictwie Wyższym (Dz. U. 2012.572 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. 2003 r. Nr 65, poz. 595 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz. U. z 2016 r., poz. 1586)
  • Rozporządzenie z dnia 8 sierpnia 2011 w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065)
  • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie kryteriów oceny osiągnięć osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego (Dz. U Nr 196, poz. 1165)
  • Uchwała Rady Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego nr 31/12/2017 z dnia 15 grudnia 2017 roku w sprawie zmian kryteriów punktowych w awansach naukowych

Kryteria oceny w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych habilitanta obejmują:

 w obszarze nauk przyrodniczych, nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej:

a) autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych w czasopismach znajdujących się w bazie Journal Citation Reports (JCR),
b) udzielone patenty międzynarodowe lub krajowe,
c) wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe, które uzyskały ochronę, w tym te, które zostały wystawione na międzynarodowych lub Krajowych wystawach lub targach,

Kryteria oceny w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych habilitanta we wszystkich obszarach wiedzy obejmują:

1) autorstwo lub współautorstwo monografii, publikacji naukowych w czasopismach międzynarodowych lub krajowych innych niż znajdujące się w bazach lub na liście, o których mowa w § 3, dla danego obszaru wiedzy;
2) autorstwo lub współautorstwo odpowiednio dla danego obszaru: opracowań zbiorowych, katalogów zbiorów, dokumentacji prac badawczych, ekspertyz, utworów i dzieł artystycznych;
3) sumaryczny impact factor publikacji naukowych według listy Journal Citation Reports (JCR), zgodnie z rokiem opublikowania;
4) liczbę cytowań publikacji według bazy Web of Science (WoS);
5) indeks Hirscha opublikowanych publikacji według bazy Web of Science (WoS);
6) kierowanie międzynarodowymi lub krajowymi projektami badawczymi lub udział w takich projektach;
7) międzynarodowe lub krajowe nagrody za działalność odpowiednio naukową albo artystyczną;
8) wygłoszenie referatów na międzynarodowych lub krajowych konferencjach tematycznych.

Kryteria habilitacyjne obowiązujące na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym UMW zgodnie z uchwałą RW nr 31/12/2017 z dnia 15 grudnia 2017 roku:

Jednotematyczny cykl publikacyjny  złożony wyłącznie z prac, w których kandydat jest pierwszym autorem a ich liczba ≥ 3 (w przypadku 3 jedna może być poglądowa, w przypadku większej liczby prac stosunek oryginalnych do poglądowych min. 3:1, bez prac kazuistycznych) o sumarycznym IF ≥ 7  Pozostały dorobek: ≥ 20 prac z listy A lub B, z których ≥ w 5 kandydat jest pierwszym autorem, a ich sumaryczny IF ≥ 3; 

Cały dorobek: liczba cytowań w bazie ISI Web of Science Core Collection ≥ 30 (z wyłączeniem autocytowań), Index Hirscha ≥ 4, min. 300 punktów MNiSW

Przewód habilitacyjny – procedura
 
Postępowanie wszczyna się na wniosek Kandydata skierowany do „Centralnej Komisji”
Kandydat składa do CK w formie papierowej i w formie elektronicznej.
 
1/  wniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego  ze wskazaniem  jednostki, organizacyjnej posiadającej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, wybraną do przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego. załącznik nr 1 do pobrania
2/ poświadczoną  kopię dyplomu stwierdzającego posiadanie  stopnia doktora
3/ autoreferat  przedstawiający opis dorobku i osiągnięć naukowych (informacje o osiągnięciach dydaktycznych,współpracy z instytucjami organizacjami i towarzystwami naukowymi, działalności popularyzacyjnej naukę,nagrody etc.) w j. polskim i angielskim
(Komunikat CK nr 6/2011 )
4/ Wykaz opublikowanych prac  naukowych ( w j.polskim i angielskim )
(Zob. strona internetowa Komunikat CK Nr 3/2012 „Wykaz dorobku habilitacyjnego – nauki przyrodnicze „)
5/ Analizę bibliometryczną dorobku potwierdzoną przez Bibliotekę Uczelni.
Kopie prac stanowiących cykl oraz oświadczenia współautorów prac określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie.
Dane teleadresowe  kandydata
 
Datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia wniosku do CK
Centralna Komisja w terminie 7 dni dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku uznania  go za niekompletny lub nieodpowiadający wymogom ustawy centralnej Komisji wzywa kandydata do uzupełnienia.
 
CK informuje Dziekana jednostki wskazanej we wniosku habilitanta o wszczęciu procedury i przekazuje dokumentację.
W przypadku gdy Rada Wydziału nie wyrazi zgody na przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego,przewodniczący rady niezwłocznie informuje o tym „Centralna Komisję”
Centralna Komisja w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji wyznacza inną jednostkę organizacyjną do przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego.
 
Rada Wydziału wyraża w drodze uchwały zgodę na przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego po autoprezentacji kandydata i wybiera trzech członków Komisji habilitacyjnej ( w tym sekretarza i recenzenta )
O ww. ustaleniach dziekan iformuje centralną Komisję, poczym CK powołuje komisję habilitacyjną skłądającą się z  7 osób:
 
- 4 członków o uznanej renomie naukowej, w tym międzynarodowej, w tym przewodniczącego i dwóch recenzentów), wyznaczonych przez CK spoza jednostki przeprowadzającej przewód
- 3 członków o uznanej renomie naukowej , w tym międzynarodowej  w tym sekretarza i recenzenta, wyznaczonych przez jednostkę przeprowadzjacą przewód.

CK w dniu powołania komisji przekazuje jej dokumenty, o których mowa w ust.1.
W terminie do 6 tygodni od dnia powołania komisji   recenzenci przygotowują recenzje.
Po przedstawieniu recenzji i zapoznaniu się z autoreferatem członkowie komisji habilitacyjnej w głosowaniu jawnym ( tajnym na wniosek kandydata) dopuszczalna wideokonferencja podejmują uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia dr hab.
W szczególnych przypadkach Komisja może przeprowadzić rozmowę z kandydatem ( ew. wideokonferencja )
 
Komisja habilitacyjna w terminie 21 dni od dnia otrzymania recenzji przedkłada radzie jednostki organizacyjnej uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia  wraz z uzasadnieniem i pełną dokumentacją postępowania habilitacyjnego, w tym recenzjami.
Na podstawie ww.opinii rada jednostki organizacyjnej, w terminie miesiąca podejmuje uchwałę ( w głosowaniu tajnym bezwzględną większością, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych ) o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego, wraz z uzasadnieniem. Dziekan przekazuję uchwałę do CK.
Uchwała o nadaniu stopnia doktora habilitowanego staje się prawomocna z chwilą jej podjęcia.

Na stronie Wydziału zamieszcza się:
Wniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego, autoreferat skład komisji habilitacyjnej harmonogram przebiegu, oraz uchwałę  rady jednostki o nadaniu lub odmowie nadania  stopnia doktora habilitowanego.
Uchwałę w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego ogłasza się wraz z informacją o składzie komisji habilitacyjnej, recenzjami złozonymi w postępowaniu habilitacyjnym,uchwałą Rady jednostki o nadaniu  lub odmowie nadania stopnia  naukowego doktora habilitowanego Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centralnej Komisji , w terminie 30 dni od podjęcia uchwały..
 
Osoba której nadano stopień doktora  habilitowanego otrzymuje zaświadczenie i dyplom według rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 września 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz. U. z 2011 nr 204 poz. 1200, ze zm.)

Samodzielny referent – Danuta Białkowska
Tel. 71 784 03 60
e-mail: danuta.bialkowska@umed.wroc.pl