Granty europejskie – warto próbować
Same publikacje to za mało. Ewaluacja wymaga od nas także zintensyfikowania działań w zakresie pozyskiwania projektów. Granty europejskie opłacają się nam wyjątkowo– zachęca dyrektor Centrum Zarządzania Projektami Elżbieta Olejnik.
Monika Maziak
Zarządzana przez dyrektor Elżbietę Olejnik jednostka działa na zmienionych zasadach od początku nowego roku akademickiego. Połączyła wszystkich specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem grantów, nie tylko naukowych. W ostatnich tygodniach pracownicy centrum wiele uwagi poświęcili upowszechnianiu informacji. Zaprosili przedstawicieli NCN, aby poprowadzili szkolenie zawierające swoiste ABC przygotowywania wniosków. Sami opracowali warsztat wskazujący, co w danych wnioskach jest istotne, na co naukowcy powinni położyć nacisk i jakie błędy najczęściej popełniają. – Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie skala zainteresowania szkoleniem – mówi Elżbieta Olejnik. – Zarejestrowało się około 200 osób, to dużo, i pokazuje, że takie działania są potrzebne i oczekiwane. Na stronie uczelni umieściliśmy prezentację podsumowującą szkolenie. Planujemy przeprowadzić kolejne, tym razem dla osób, które grant już otrzymały i go realizują. Chcemy wyjaśnić kierownikom oczekiwania, uczulić na informacje, które powinni nam przekazywać, podpowiedzieć, jak realizować pewne zadania, jak ogłaszać konkursy na stypendia naukowe i gdzie to robić – będzie to kompendium praktycznych podpowiedzi, które ułatwią naukowcom wywiązania się z powierzonego im zadania. Gdy tylko zostanie ogłoszony Horyzont Europa też przewidujemy warsztaty wprowadzające, jestem już umówiona na nie z pracownikami Krajowego Punktu Kontaktowego oraz przedstawicielami Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli, a także z Biurem PolSCA – zapowiada dyrektor Centrum Zarządzania Projektami.
Stypendia Marie Curie
Pierwszą możliwością wykorzystania grantów unijnych są stypendia Marii Skodowskiej-Curie – stypendia indywidualne (MSCA-IF). Program daje możliwość zaproszenia do wspólnej realizacji grantu doktora lub osoby z czteroletnim udokumentowanym doświadczeniem badawczym. Naukowiec, wybierając Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (instytucja goszcząca), wybiera również opiekuna naukowego, z którym przygotowują wniosek składany bezpośrednio do KE. Po otrzymaniu dofinasowania z KE następuje podpisanie umowy grantowej pomiędzy KE a instytucją, która następnie zatrudnia naukowca na czas trwania grantu. Naukowiec może pochodzić z dowolnego miejsca na świecie. Opiekunem naukowym powinna być osoba wykazująca się znaczącym, ugruntowanym dorobkiem naukowym i chcąca podjąć się opieki nad stypendystą, z którym wspólnie będą realizować 2-, 3-letni grant badawczy. Projekt opiera się na 3 filarach: 1) mobilności (stypendysta przyjeżdża do danego kraju i tu przez określony w grancie czas realizuje badania. Nie można realizować grantu w kraju, w którym stypendysta przebywał dłużej niż 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat w momencie zamknięcia konkursu) 2) badaniach (pod opieką doświadczonego opiekuna prowadzone są badania. Obszary i tematy badawcze proponują aplikujące instytucje i naukowcy. Projekty mogą być realizowane w każdej dyscyplinie naukowej i dotyczyć zarówno badań podstawowych jak i aplikacyjnych.) 3) szkoleniach, konferencjach (które goszcząca uczelnia zobowiązuje się zapewnić stypendyście).
Jak to wygląda w praktyce?
Centrum Zarządzania Projektami (CZP) przygotowuje formularz z myślą o opiekunach naukowych o ugruntowanej pozycji, którzy chcieliby zaprosić do wspólnego projektu stypendystę, deklarując opiekę nad nim i wspólną realizację badań. Formularz będzie przedstawiał potencjał danej jednostki i temat badawczy, który może być w niej realizowany. Pracownicy CZP upowszechnią ofertę na portalach służących łączeniu międzynarodowych zespołów badawczych i będą koordynować zgłoszenia. Jeśli ktoś z pracowników uczelni ma wytypowanego kandydata samoistnie, może go wskazać i od razu rozpocząć prace nad wnioskiem. To głównie na stypendyście spoczywa ciężar opracowania grantu. Opiekun analizuje i daje uwagi do propozycji. Jeśli ktoś z młodych naukowców byłby zainteresowany wyjazdem na stypendium MSCA-IF, też może zgłosić się do Centrum Zarządzania Projektami, które wesprze go w przygotowaniu wniosku, najlepszym opisaniu siebie i swoich oczekiwań oraz pomoże w poszukiwaniu opiekuna poprzez międzynarodowe bazy a przede wszystkim portal mobilnych naukowców EURAXESS.
– To jest wyjątkowo korzystny dla uczelni program, co przedstawia poniższa tabela – podkreśla Elżbieta Olejnik. – Pozytywnie wpływa na nasze umiędzynarodowienie: nawiązujemy bezcenne relacje osobiste w poszczególnych zespołach badawczych, co ułatwia później budowę międzynarodowej współpracy niezbędnej przy ubieganiu się o fundusze europejskie. Poza tym zyskujemy dobrze opłaconych, zaangażowanych naukowców, którzy realizują badania i piszą na ich podstawie publikacje wspólnie z naszymi pracownikami, a więc z afiliacją naszej uczelni, co daje nam dodatkowe punkty do ewaluacji. Nie można też zapominać, że są to duże granty – rzędu 200 tys. euro – których wartość punktowa do ewaluacji wzrasta trzykrotnie – wylicza dyrektor CZP. Warto podkreślić, że wnioski, które nie otrzymały unijnego finansowania, ale zostały dobrze przez Komisję Europejską ocenione, mają jeszcze szansę na sfinansowanie w ramach stypendium Ulama-Seal of Excellence prowadzonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Formularz zgłoszenia opiekuna dostępny będzie na stronie internetowej uczelni. Osoby zainteresowane udziałem w programie do 15 stycznia mogą się zgłosić do Marii Wołkowińskiej z Centrum Zarządzania Projektami, która będzie koordynować projekt, tel. 71 784 00 53.
Cały artykuł jest dostępny w najnowszym numerze Gazety Uczelnianej