Senat przyjął koncepcję planu inwestycyjnego

Prorektor ds. strategii rozwoju uczelni zaprezentowała w czasie ostatniego posiedzenia Senatu założenia koncepcji planu inwestycyjnego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na najbliższe lata. Został on przez senatorów przyjęty.

Prof. Marzena Dominiak podkreślała, że działania wypracowywane są wspólnie z pracownią architektoniczną Zbigniewa Maćkowa. Pod uwagę brane są nie tylko stary i nowy kampus, ale też wszelkie przyległości Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W odniesieniu do każdej z lokalizacji , rozważane są pełnione funkcje i potencjalne możliwości dalszego rozwoju. – Nie chcemy dziś rozmawiać o poszczególnych budynkach. Raczej o funkcji, która ma być w nich realizowana – podkreślała prorektor.

Stary kampus
Rzut jpg

Prezentując mapę dotyczącą starego kampusu prof. Marzena Dominiak wskazała obszary przeznaczone do rozbiórki, podkreśliła docelową wolę wyprowadzenia stąd funkcji klinicznej, utrzymanie dydaktycznej i administracyjnej – choćby w części Centrum Naukowej Informacji Medycznej czy przeznaczonym do remontu rektoracie. Od strony Skłodowskiej-Curie przewidziano wstępnie usytuowanie Muzeum Medycyny. Na mapce oznaczono także potencjalne tereny inwestycyjne.

W kampusie przy ul. Borowskiej skumulować ma się działalność kliniczna. Zaplanowano tam budynek, który stać ma się siedzibą Centrum Chorób Wewnętrznych i tym samym rozwiązaniem problemu niedostosowania budynków klinicznych w starym kampusie. Tu także planowane jest przeniesienie nowej siedziby Wydziału Nauk o Zdrowiu, która połączy kierunki rozbite dotychczas w wielu lokalizacjach, co pozwoli, dzięki bliskości USK, urealnić prowadzoną przez wydział dydaktykę. I stopniowo eliminować konieczność prowadzenia zajęć praktycznych na bazie obcej. W planach uwzględniono lokalizację Centrum Głowy i Szyi (nowa stomatologia), które pomieścić ma między innymi studentów i pacjentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

Przeanalizowano nie tylko potencjalne inwestycje, lokując tereny inwestycyjne na obrzeżach, ale też komunikację w tym rejonie. Udało się wpisać przystanek kolejowy w pobliżu szpitala. Analizowany był także ruch pieszych, samochodów i karetek. Uwzględniony w tym celu został plan zmiany organizacji ruchu w  rejonie Weigla i Armii Krajowej. W czasie dyskusji padły między innymi pytania o parking. Prorektor ds. strategii rozwoju uczelni wyjaśniała, że planowane są budynki szkieletowa na obrzeżach, gdyż reprezentacyjne miejsce przed samym szpitalem, które jest jego wizytówką nie powinno być w opinii architektów przeznaczone na parking.

Nowy kampus
Rzut jpg

Porektor ds. nauki zwrócił uwagę, że stare, zabytkowe budynki przy Chałubińskiego nie będą w stanie spełnić wymogów prowadzenia badań naukowych we współczesnych standardach. Dlatego prof. Piotr Dzięgiel podkreślił, że konieczne będzie docelowo przeniesienie całej bazy naukowo-dydaktycznej na Borowską, choć zaznaczył, że to program na wiele lat do przodu. Dziekan Wydziału Lekarskiego podzielił się wątpliwościami czy bez nauki i dydaktyki kampus nie przestanie przyciągać, stając się pozbawionym życia miejscem w centrum miasta. Prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem zwrócił uwagę, że kampus ma przewidziane funkcje turystyczne, jak choćby planowane muzeum. Ponadto wyburzenie szpecących, prl-owskich budynków jedynie uwidoczni piękno tych rzeczywiście zabytkowych.

Ananlizując kwestie medyczne prof. Grzegorz Mazur – odpowiadający za stworzenie koncepcji i powstanie Centrum Chorób Wewnętrznych- mocno zwrócił uwagę, że budynki kliniczne w starej części kampusu nie spełniają wymogów. Chorzy wreszcie będą mogli być w jednym miejscu, co pozwoli na zapewnienie im pełnoprofilowej wysokospecjalistycznej opieki. COVID, zdaniem prof. Grzegorza Mazura, w całości obnażył słabości obecnych rozwiązań. Pełne poparcie dla idei wyraził także dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dr Piotr Pobrotyn zwrócił uwagę senatorów na problemy budowlane, które odkryto w tych dniach w klinice w starej części kampusu, podkreślając, że pacjenci powinni trafić do nowej lokalizacji. Dyrektor ocenił, że zaproponowana koncepcja w pełni wpisuje się w realizowaną przez USK medycynę procesową, ułatwi nauczanie problemowe i przyczyni się do rozwoju jednostki. Dr Piotr Pobrotyn podkreślił, że USK ma coraz mniej czasu na zatwierdzenie planu finansowego, konieczne są szybkie decyzje, zwłaszcza, że część funduszy covidowych ma bardzo krótki czas na rozliczenie i możemy stracić możliwość wykorzystania ich.

Na konkretną sytuację polityczno-gospodarczą zwracał też uwagę prorektor ds. klinicznych naszej uczelni. Prof. Szymon Dragan uświadomił senatorom, że planowane przez rząd programy dofinansowania wymagać będą konkretnych, dobrze opracowanych i gotowych koncepcyjnie i administracyjnie projektów. Jeśli do maja nie będziemy gotowi, stracimy szanse na dofinansowanie. – Podejmowane dziś decyzje wpłyną na możliwości rozwoju w kolejnych 10 latach- alarmował prof. Szymon Dragan.

Prosząc Senat o poparcie planu rektor podkreślił, że każdy z kluczowych elementów ma wyznaczonego lidera, który szczegółowe założenia przedstawi senatorom na oddzielnych posiedzeniach. W najbliższym czasie planowane są trzy. Dotyczące hematoonkologii koordynowanej przez prof. Tomasza Wróbla, koncepcji Centrum Chorób Wewnętrznych, który powierzono merytorycznie prof. Grzegorzowi Mazurowi oraz nowej siedzibie WNoZ-u opracowywanej w założeniach przez dziekan dr Annę Kołcz.

Senat poparł zaprezentowaną koncepcję.

Mapy do pobrania:
stary kampus
- kampus Borowska